Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460

Đumbir

Latinski naziv: Zingiber officinalis

Đumbir je tropska začinska biljka, dostiže visinu od 100 - 150 cm, listovi su mu kopljasti i dugi zbog čega podseća na trsku. Biljka naraste do jedan metar visine, njeno korenje je mesnato i debelo kao prst do 20 cm dužine i veoma je aromatično. Cvetovi su bele, žute ili roza boje, zavisno od vrste. Aroma korenja je prijatna sa mirisom limuna, a ukus je slatkasto pikantan i veoma svež.

Sadrži 1-2% eteričnog ulja koje se sastoji od oko 60% zingiberena izingerola, zatim kamfena, felandreana, cineola, borneola, citrala i seskviterpena.

Đumbir je veoma ukusan kao začin pa se koristi u razne svrhe , kao dodatak jelima, za kolače, za pivo i likere.

Lekovito svojstvo djumbira

Koristi se protiv upala, za obloge protiv otoka, protiv grčeva, za smanjenje bola kod mišićnih i koštanih problema kao što je artritis, kao preventiva protiv prehlade i za smirivanje kašlja, jačanje imuniteta, poboljšava cirkulaciju i sprečava nastajanje ugrušaka krvi, delotvoran je lek protiv migrene i protiv gripa. Đumbir poboljšava pamćenje, deluje kao blagi afrodizijak, smanjuje mučninu u trudnoći bez štetnih efekata, kao i mučninu kod osoba koje teže podnose putovanja. Antiseptik je pa uništava mikroorganizme, koristi se protiv iscrpljenosti i umora jer podiže energiju u organizmu. Đumbir sadrži u sebi materije koje ubrzavaju metabolizam, pomaže razgradnju mesa i mleka u organizmu. On je snažan antioksidans koji pospešuje funkciju jetre i odličan je za detoksikaciju organizma.

Čaj od đumbira je veoma dobar kod želudačnih problema, dok su eterična ulja iz đumbira odlična kod odvikavanja od alkohola, smanjuju stres pa se koriste i za masažu. Đumbir je delotvorno sredstvo za smanjenje holesterola u krvi, smanjuje bolove pa se koristi kod reumatskih problema, a povećava i broj i pokretljivost spermatozoida. Ima antiseptičko dejstvo i smiruje kašalj zbog čega se koristi kao dodatak toplim napitcima tokom zime. Đumbir stimuliše perifernu i opštu cirkulaciju, zagreva, otklanja grčeve i spazme, stimuliše funkciju jetre, snažan je antioksidans. Koristan kod uklanjanja edema, groznice, raznih mučnina. U kombinaciji sa drugim biljkama pojačava njihovo dejstvo. Mogu ga uzimati i bolesnici sa čirom na želucu i dvanaestopalačnom crevu. Smanjuje povećani serumski i tkivni holesterol kao i trigliceride u krvi. Povećava broj i pokretljivost spermatozoida bez ikakvog štetnog dejstva. Sprečava zgrušavanje krvi i stvaranje tromba.

Đumbir nema nikakvo štetno delovanje.


Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 11

  1. Đuro 20.05.2020

    Da li se đumbir može koristiti u lečenju upale bubrega i da li njegovom upotrebom u tom slučaju može biti nekih neželjenih posledica?


  2. Deyana 31.10.2015

    Đumbir je vrlo zdrava biljka. Preporučujem ove biljke koje takođe imaju odličan efekat. Http: //feminamagazin. Info/2015/07/10/biljke-koje-ciste-krv/


  3. perisic snezana 17.02.2013

    Ja sam dan as pocela da uzimam djumbir na ovaj nacin 2 jabuke 1 kasika meda malo cimeta i 1 mala kasikica mlevenog djumbira svezeg sve zajedno izribati jesti svako jutro pre dorucka dobro za imuni sistem videcemo dalje


  4. BOZANA 29.11.2011

    Obozavam djumbir, koristim ga svakodnevno, dopada mi se ukus, gorak ukus, koje se zadrzava samo u ustima, u stomaku se ne ocseca njegova ljutina, jednostavno ga obozavam, zarazila sam i sovje prijatelje, i oni sada uzimaju djumbir i raduju se kada kazu, ej, stavila sam ti djumbir u caj : ) , ne moze da skodi, a zasto bi bilo tesko jedan listic djumbira staviti u jelo, em nije skup, em je prirodno i savrseno ukusan: )


  5. danijela novaković 29.01.2011

    Ako se đumbir koristi kao caj, moze li se svez i narendan koristiti u hrani, bilo kuvanoj ili suvoj


  6. Zola 22.01.2011

    Ja koristim caj od djumbira. Za jednu solju od 2dsl. Iseckam koren djumbira na listice oko 5sm. Duzine i stavim da vri lagano oko 5min poklopljeno. Zatim po zelji da li ces dodati med ili ne. Isto ga dodajem (koren) u juhe ili pecenje, a takodje svez iseckan koren, jednu supenu kasiku pojesti na dan koristi kod kaslja i prehlade. Recept sam dobila od jedne indijanke koja koristi ceo zivot djumbir i za mene licno pokazao se veoma efikatno.


  7. leyla75 02.07.2010

    @za sve koji se pitaju kako koristiti djumbir. Ukucajte u google: djumbir, recepti i dobicete mnostvo stranica sa odgovorima na vasa pitanja: )


  8. Tex 01.07.2010

    Ako vam je moj komentar drahgocen kao što ste napisali-onda ga i objavite. ----------- -zbog ogromne količine aluminijuma u vazduhu a koji se ispušta iz neobeleženih (najverovatnije nato aviona civilnog sektora) , sve više ljudi oboleva od gubitka pamćenja. Djumbir je vrlo delotvoran u uklanjanju teških metala iz organizma-posebno iz mozga gde aluminijum najčešće završava.


  9. Bojana 01.06.2010

    Ne piše se napitcima, već napicima, bez t! Kako god, treba da se vodi računa o pravopisu zbog toga što je veliki broj populacije nepismen


  10. Mira Vidaković 29.03.2010

    Došli smo do vrlo korisnih saznanja o đumbiru, ali sve to nam ne vrijedi mnogo ako ne znam kako koristiti ovu biljku u ishrani. . . Kako uopšte spremiti čaj od đumbira? Znam da može da se nabavi korijen đumbira kao što je prikazan na slici, a takodje i prah. . . Šta se onda koristi za čaj, u kojem stanju, svjež ili sušen? I kako ga koristiti u ishrani, kao začin, ili. . . ? A još važnije pitanje od svega ovoga je koja je to količina đumbira koju bismo trebali dnevno unijeti, kako bismo imali efekat?


  11. Bronja 08.03.2010

    Hvala na iscrpnom izvoru informacija o đumbiru i samo ako možete da nas naučite kako se i od kog dela biljke pravi čaj ili koja primena ove biljke daje najbolje rezultate tj. Kako je najbolje iskoristiti. Hvala.


Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde


ZAKAZIVANJE 063/687-460