Ešerihija koli čini znatan deo fiziološke mikroflore crevnog trakta ljudi i životinja. Prvenstveno boravi u debelom crevu.
Ešerihija koli je vrsta bakterije iz roda Escherichia i porodice Enterobacteriaceae i široko je rasprostranjena u prirodi. Ubraja se u grupu tzv. koliformnih bakterija tj. bakterija koje se redovno ili veoma često nalaze u ljudskoj stolici i koje pri sanitarnim pregledima vode za piće i namirnica služe kao indikatori fekalne kontaminacije.
Ešerihija koli je aerobna i fakultativno anaerobna bakterija, dobro uspeva u laboratorijskim uslovima, većini serotipova je optimalna temperatura za razmnožavanje oko 37°C. Pripada prilično otpornim bakterijama: mesecima može živeti u vodi i zemlji, a dugo na raznim predmetima. U različitim vrstama hrane i namirnica lako se i brzo razmnožava. Topota od 60°C ubija ih nakon 15 min.
Put prenošenja
Budući da ove bakterije normalno žive u crevima čoveka, izazivaju bolest samo uz određene preduslove, ako dospeju iz creva u neke druge organe i tkiva.
Patološki (medicinski) značaj
- Piogene infekcije - izazivaju uglavnom sojevi Ešerihija koli koji se nalaze u mikroflori zdravog ljudskog organizma. Najčešće piogene bolesti koje izazivaju su infekcije mokraćnih i polnih organa.
- Infekcije mokraćnog sistema obuhvata sve infekcije lokalizovane na bilo kom delu mokraćnog sistema – u bubrezima, ureterima (cevi kojima prolazi mokraća iz bubrega u bešiku), mokraćnoj bešici, ili uretri (cev kojom mokraća ističe iz bešike). Najčešće infekcije mokraćnog sistema su cistitisi (upala mokraćne bešike).
Kako su Ešerihija koli normalno prisutne u crevu, zbog anatomske blizine one mogu dospeti u bešiku i tu izazvati infekciju. U urogenitalnom traktu čoveka redovno se nalazi manji ili veći broj Ešerihija koli (normalna mikroflora). Bakterije koje dospevaju u bešiku obično se uklanjaju tokom mokrenja. Međutim, ako bakterije ostanu u bešici, lako i brzo se razmnožavaju što dovodi do infekcije. Infekcijom se smatra ako se u mokraći nalazi veliki broj bakterija ( 100.000 ili više u 1 ml mokraće) iste vrste, ili čak i manji broj ali vrlo patogenih bakterija. Prilikom cistitisa Ešerihija koli može penetrirati preko mokraćovoda u bubreg i izazvati upalu bubrega (pijelonefritis).
Znaci infekcije mokraćnog sistema su: suprapubična osjetljivost, bol ili pečenje prilikom mokrenja, učestalo mokrenje i urgentno mokrenje, zamućena mokraća, krv u mokraći, izmenjen i neugodan miris mokraće.
Moguće su i hepatobilijarne, peritonealne, kožne i plućne infekcije. Ešerihija koli je važan uzročnik bakterijemije do koje često dolazi bez vidljivog ulaznog mesta. Ovaj je organizam takođe oportunistički patogen koji uzrokuje bolest u pacijenata čiji su odbrambeni mehanizmi oštećeni nekom drugom bolešću (npr. karcinom, dijabetes ili ciroza) ili u onih koji su lečeni kortikosteroidima, zračenjem, antineoplastičnom ili antibiotskom terapijom. Bakterijemija i meningitis koje uzrokuje Ešerihija koli, česti su u novorođenčadi, a osobito nedonoščadi. Enterotoksična i enteropatogena Ešerihija koli uzrokuju proliv koddojenčadi i putnički proliv kod odraslih. Enterohemoragični sojevi Ešerihija koli uzrokuju hemoragični proliv koji može biti komplikovan hemolitičko-uremičkim sindromom. Drugi sojevi enteroagregativne Ešerihija koli počeli su se pojavljivati kao potencijalno važni uzročnici dugotrajnog proliva kod dece u tropskim područjima i kod bolesnika sa sidom.
Ešerihija koli često izaziva i infekcije žučne kese i žučnih puteva. Može uzrokovati i upalu slepog creva, upalu potrbušnice, gnojne upale kože i rana. Bakterije Ešerihija koli mogu s mesta primarne lokalizacije prodreti u krv i izazvati sepsu.
Crevna oboljenja
Smatra se da postoje najmanje četiri različite grupe patogenih sojeva Ešerihija koli koje prouzrokuju intestinalne infekcije.
- Enterotksične Ešerihija koli– koleriformni sindrom. Enterotoksični sojevi Ešerihija koli kolonizuju gornje partije tankog creva bez penetraciuje crevne sluzokože i nisu invazivni. Izlučuju enterotoksine koji prouzrokuju gubitak tečnosti i elektrolita iz intestinalnih ćelija.
- Enteroinvazivne Ešerihija koli – dizenteriformni sindrom. Ne produkuju enterotoksine, već penetriraju u epitelne ćelije sluzokože kolona i u njima se razmnožavaju. Infekcija se odlikuje tipičnim dizenteričnim, krvavo-sluzavim stolicama.
- Enteropatogene Ešerihija koli- ovi sojevi izazivaju akutni gastroenteritis kod odojčadi i male dece. Sojevi nisu invazivni, mada prouzrokuju patološkohistološke promene crevnog epitela. Mehanizam patogenog dejstva nije dovoljno poznat.
- Enterohemoragične Ešerihija koli – ovi sojevi su odgovorni za sindrom opisan kao hemoragični kolitis nastao usled alimentarne intoksikacije. Sojevi nisu invazivni, ali produkuju velike količine citotksina (verotoksin) sličnog šigela-toksinu, koji oštećuju intestinalne ćelije i dovodi do njihove nekroze.
- Enteroadherentne Ešerihija koli– najčešći su uzročnici dijareje putnuika, ali su mehanizmi patogenosti i faktori virulencije ovih sojeva još predmet istraživanja.
Pozdrav, ešeriju koli dobijam već četvrti put u godini, ustvari, mislim da je i ovaj put u pitanju ista jer čekam nalaze urina. Pošto sam pročitala na internetu da cejlonski cimet, origano ulje, caga gljiva, curekotovo ulje mogu pomoći i poslije korišćenja svega pomalo od ovih prirodnih preparata, ne idem više često da mokrim niti imam neke druge simptome, pa se nadam da sam je uništila. Da još koristim i D manozu u tabletama koja se može kupiti u biljnom apotekama.
Urinokultura 40 000 echerihija. Nikakvi simptomi i nikad nisam imala. Pre godinu dana rađena mi je histeroktomija, a pre tri meseca postoperativni kila. Da li je možda e. coli “proradila” zbog ovih operacija? Da li treba biti zabrinut I da li treba lečenje antibioticima?
Prvi put imam Escherichia coli u vrednosti 50000 CFU/ml. Da li treba lečiti u ovoj vrednosti, ako treba, kako? Da li se može preneti polnim putem? Unapred hvala. Pio sam antibiotike pre desetak dana za grip
U 1 ml urina 50 000 ešerihije coli. Je l to treba da se leči?
Da li se Pancefom leči urinarna infekcija Eširihijom coli obzirom da je Pancef "cefiksim" a u antibiogramu urinokulture piše da je senzibilna na "cefalexin" i "ceftriaxone"? Pancef mi je prepisan pre nego što je stigla urinokultura i pijem ga već dva dana.
U nalazu urina piše malo stapicastih bakterija a u urinokulturi escherichia coli - 3000000CFU/ ml.Sta znaci ovaj nalaz.Da li moram antibiotike ili može bez njih
Postovani,pila sam 10dana 3x3kapi dnevno,da li da nastavim sa kapima,juce i danas nisam pila,muslila sam da napravim pauzu.Iskreno ne vidim boljitak
Ja sam rođena 1962 godine. Ceo svoj život borim se sa ešerihijom. Kod mene je utvrđeno da imam hidronefrozu, pijelonefritis recidivans zbog čega mi je urađena operacija ureterocistoneostomia. Uspešna operacija ali infekcije ešerihijom koli su se nastavljale od moje šeste do 24 godine. Lečena sam u Institutu za majku i dete na Novom Beogradu kada su radili vrhunski stručnjaci, moji lekovi su tada bili Negram i to dugo, Pentreksil i često sam bila u bolnici kada sam primala i Gentamicin inekcije. Bitno je da su moji baba i deda tada imali kuću u tada selu Prolom danas banji gde sam išla i zimi i leti. I to je dalo rezultate. Jer sam je pila direktno sa izvora, svaki dan! Spašena sam bila sve dok nisam ušla u klimaterijum međutim sada kuće više nema a ja povremeno imam, jer mi je pao imunitet zbog gubitka estrogena, ešerihiju. Bitno je da se pije mnogo tečnosti! Da se održava higijena, biljna terapija ali opet da kažem Prolom banja je spas! Sve bih dala da budem tamo po mesec dana kao nekada. Ne bih da zvučim kao reklama ali tako je uz redovnu kontrolu urina celog života!
Imam eserihiju 1000/ml. Da li je to zabrinjavajuće?
Hvala unapred
Vrlo jasno objasnjenje o ovoj bakteriji. Na zalost ne govori se nikako o prirodnom lecenju ove bolesti. Nekoliko recepata i saveta moze se nace na ovim stranicama http://eserihija.com/terapije.html
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke