Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460

Kako ostati normalan u izolaciji

Velika nam je čast da u saradnji sa Instiutom za mentalno zdravlje objavimo seriju tekstova koje je napisao stručni tim ove ustanove.

U aktuelnim vanrednim okolnostima koji su duboko poremetile i promenile svakodnevni život svakog građanina cele naše planete na koje u velikoj meri i dalje gledamo sa nevericom, dolazimo u krajnje neobičnu, ali neophodnu situaciju da sami sebe izolujemo i/ili prateći preporuke nadležnih institucija maksimalno ograničimo kretanje, kontakte, susrete i druge vidove uobičajenog socijalnog funkcionisanja kako bi zaštitili ne samo sebe i svoje bližnje već i svakog člana svoje društvene zajednice od virusne pošasti.

Izgleda da je ovo teško veme postalo civilizacijski izazov po mnogim pitanjima: naučnim, tehničkim, tehnološkim, zdravstvenim, ali možda najviše izazov za ljudsku solidarnost, građansku svest i savest, pojedinačnu i kolektivnu odgovornost.

Očekivane rekacije na stres

Svaki čovek na stresne i traumatične situacije reaguje različito u emotivnom i u ponašajnom smislu, ali su poznate praktično univerzalne faze emocionalnih reakcija u situaciji izlaganja pretnji: faza šoka ili negacije, faza intenzivnih emocionalnih reakcija (tuga, krivica, bes, strah, zbunjenost, strepnja) praćenih telesnim manifestacijama strepnje (glavobolja, stezanje u grudima, knedla u grlu, stomačne tegobe) i faza prilagođavanja.

Vrlo je verovatno da će se u situaciji izolacije osoba suočiti sa ovim fazama i da je u tom smislu važna pripremljenost za spektar emotivnih reakcija kroz koje neminovno prolazimo.

Najvažnije je znati da su ove faze i ova emotivna stanja prirodna reakcija na vanredni stres kojem smo izloženi, te da u tom smislu ne treba dopustiti panici da nadvalda razum.

Kao što svi vidimo epidemija napreduje iz dana u dan, usled toga sve veći broj ljudiće biti u izolaciji. U takvoj situaciji izuzetno je važno očuvati svoje mentalno zdravlje.

Saznajte sve o korona virusu >>>>>>>

Kako biti optimističan

Pre svega budite realno optimistični i pozitivni! Kako? Ne zaboravite da daleko naveći broj zaraženih prolazi infekciju sa blagim simptomima! Ovo nije ni kuga ni kolera niti velike boginje. Zapamtite: strah ubija razum, a naš narod je davno rekao u strahu su velike oči! Sve je to lepo, nisam u strahu ali ne mogu da živim svoj uobičajni život, da obavljam svoje svakodnevne aktivnosti, da se viđam sa prijateljima i sl., pa kako onda da budem pozitivan?

Okrenite se onima pored vas. Bavite se svojim ukućanima, imajte zajedničke aktivnosti. Igrajte društvene igre. Zajedno gledajte filmove, slušajte muziku, gledajte predstave na televiziji.

Ovo je prilika za intenzivni odnos sa ukućanima koji ovakav, usled mnogobroojnih obaveza koje svi imamo, dugo niste imali, a i pitanje je kada ćete imati.


Bavite se i sobom: ovo je prilika da:

a) pročitate knjige koje do sada niste,

b) slušate diskove koje niste

b) odgledate filmove ili

g) naučite strani jezik.

Budite srtpljivi, nervoza vas nigde neće odvesti, a izazvaće samo u loša osećanja. Ne zaboravite svoje telo, nemojte se zapustiti. Izbegavajte grickalice, hranite se koliko god možete zdravo. Radite kućne vežbe. Internet je pun saveta i programa za kućni trening.
Uopšte, koristite internet: možete učiti i strani jezik preko njega ali i mnoge stvari za koje ranije niste imali vremena.

Izbegavajte neprekidni razgovor o epidemiji, praćenje svih vesti i sl. Ovo ne znači da treba da budete neobavešteni, ali verujte samo zvaničnim informacijama (od vlade do SZO svi pažljivo prate i objavljuju relevantne informacije), ne zaboravite da postoji mnogo dezinformacija (poput one koja je u vezi sa gorivom) koje će vas samo uvesti u strah i paniku.

Razgovarajte o svom stanju, svojim osećanjima i mislima sa najbližima, ukućanima, telefonom ili preko socijalnih mreža sa prjateljima i rođacima, podelite ova zajednička iskustva. Univerzalnost ljudskog doživljaja često deluje oslobadjajuće i utešno.
Mislite u svakom trenutku da kroz šta god da prolazite delite sudbinu miliona stanovnika naše planete i da u tom smislu niste sami, već zajedno u iskustvu čitavog čovečanstva. Ova istina nam pomaže da se lakše nosimo sa problemom.

Ne ustručavajte se da potražite besplatnu stručnu pomoć , preko raspoloživih cenatar za psihološku pomoć (lako ćete ih naći u svim medijima). Oslonite se na komšije, volontere koji nude pomoć starijim licima, mrežu podrške u svojoj zgradi

15 praktičnih saveta o funkcionisanju u izolaciji

  • Iskoristite vreme za učenje i sticanje veština za aktivnosti koje su vas oduvek zanimale. Postoje stotine kurseva i časova koje možete da nađete besplatno online koje bi mogle da prošire vaša znanja i veštine u oblasti u kojoj želite da napredujete 
  • Bojanke. Bojanke nisu samo za decu, postoje i bojanke za odrasle. Zato nabavite bojice i markere!
  • Uživajte u muzejima. Preko 2500 muzeja i galerija širom sveta nude virtuelne
    ture i preglede njihovih sadržaja. Naš Narodni muzej je takođe dostupan! Takođe, postoje opcije deljenja ekrana, stoga moguće je prolaziti kroz navedene muzeje zajedno sa dragim osobama.
  • Pročitajte knjigu. Veliki broj knjižara danas daje promocije na elektronske knjige, pa čak i nekoliko besplatnih
  • Organizujte svoj životni prostor. Očistite i organizujte ormane i neuredne
    prostore koje ste oduvek hteli da promenite, a niste imali vremena.
  • Očistite vaše ekrane: uklonite mrlje i prljavštinu sa vaših ekrana i tastatura.
  • Razgovarajte putem telefona: sada kada su svi fokusirani na izbegavanje društvenih kontakata i socijalnu izolaciju, možete da iskoristite vreme da obnovite stara prijateljstva tako što ćete im napisati poruku.
  • Uradite posao ''koji se radi jednom godišnje'': prevrnite i okrenite dušeke da biste bolje spavali; uklonite fotografije sa telefona koje vam se ne sviđaju i obrišite kontakte koje više ne želite da imate; obrišite prašinu sa polica za knjige; preuredite vaš garderober i pripremite višak stvari koje ne nosite.
  • Napravite ''pandemijsku'' plej listu: samo pesme koje izazivaju pozitivno osećanje
  • Fokusirajte se na brigu o samom sebi: sada imate više vremena da sedite u tišini i da razmišljate. Uradite jutarnju gimnastiku kako bi se protegli. Napunite kadu i upalite sveće. Uradite piling stopala i kozmetički tretman lica. Koristite svečani pribor za jelo i stolnjak tokom večere koju ćete sami  pripremiti uz laganu muziku – i ne zaboravite da pijete puno vode, posebno nakon vina.
  • Isprobajte novi recept: napravite nešto za šta nikad niste imali vremena (ukoliko nemate kuvar potražite recepte na internetu).
  • Pogledajte dugmiće i male rupe na odeći. Da, sećate se one rupe koja je ostala nakon što ste skinuli oznaku s majice? Popravite to za 15 minuta pomoću neke igle i tkanine.
  • Rešavajte zagonetke. Tradicionalne zagonetke poput ukrštenih reči i rebusa mogu biti izuzetno korisne za vaše kognitivno funkcionisanje. Takođe, možete igrati onlajn igre. Uvek ste se pitali šta je sudoku i kako se rešava, evo prilike da ga naučite i da mu se posvetite. A origami? Evo prilike da se pozabavite i ovom veštinom.
  • Napišite pismo. Ne postoji ograničenje koliko različitih vrsta iskrenih
    pisama možete bilo kome napisati - ili bilo čemu.
  • Naučite da svirate neki instrument. Nema tog instrumenta koji se ne može naučiti putem YouTube video tutorijala.


Podeli tekst:
Izvor: Institut za mentalno zdravlje

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 0

Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde


ZAKAZIVANJE 063/687-460