Daniela Sekulić je iz Novog Sada, a prve simptome Kronove bolesti osetila je 2018. godine, kada joj je i dijagnostikovana ova zapaljenska bolest creva. Prvi simptomi su bili slični stomačnom virusu, kao što su nadimanje stomaka i bolovi u stomaku. Kao zdravstveno odgovorna osoba, Daniela se odmah javila lekaru, ali na kolonoskopiji PH vrednost nije ukazivala na Kronovu bolest. Međutim, nakon revizije, utvrđena je Kronova bolest. Terapija koju je odmah dobila jesu Imuran i Bludosan – Imuran je pila pune četiri godine, dok je u poslednjoj godini terapije bila u leukopeniji, koja je bila prethodnik daljih zdravstvenog problema.
„Nakon dijagnostike počinje moja depresija. Nije mi bio problem da se pomirim sa dijagnozom, nego kad sam pročitala nuspojave Imurana, mene je to toliko uplašilo da me je uvelo u to neko depresivno stanje i strah - ne samo od bolesti, već i od svega što sledi.“
Dijagnostikovanje karcinoma dojke i lečenje
„Krajem 2021. godine, otkriven mi je karcinom dojke. Iako sam već godinu dana bila u leukopeniji sa sniženim brojem leukocita, lekar je i dalje tvrdio da ostajem na Imuranu. Kada mi je otkriven karcinom dojke, to je za mene bio veliki šok i briga. Desila mi se situacija u kojoj se suočavam i sa karcinomom i sa Kronom. Pitala sam se da li će Kronova bolest predstavljati problem u lečenju karcinoma.“ Tada je Daniela operisana, a plan daljeg toka lečenja je bio da nakon par meseci krene na zračenje. „Međutim, nisam mogla da krenem na zračenje jer su mi leukociti bili tako niski... Bili su ispod tri! Tada su me onkolozi upućivali na gastroenterologe, gastroenterolozi na onkologe – i tako u krug.“
"Prof. dr Dino Tarabar ume da mi ulije samopouzdanje kao pacijentu - veliki je čovek, a i lekar"
„Tada, uplašena za svoj život, istražujem na internetu i slučajno saznam da je prof. dr Dino Tarabar jedan od naših najuspešnijih lekara u lečenju Kronove bolesti. Nisam mogla da čekam termin, već sam doktoru u jednom mejlu ukratko opisala svoju situaciju i svoje stanje – da se bojim jer ne znam koju terapiju da pijem za Krona dok lečim karcinom dojke. I eto, profesor mi samo reče da dođem što pre za Beograd. Na pregledu me je savetovao da odmah prestanem sa Imuranom, jer sa dijagnozom karcinoma ne smem da ga pijem. Rekao mi je – sada ćemo da te lečimo kako treba! Tada mi je, na neki način, spasio život.“
Lek Imuran ne smeju koristiti pacijenti sa dijagnozom karcinoma jer je on imunosupresiv koji deluje na čitav organizam i smanjuje supresiju. S obzirom na to da deluje na celi organizam, pacijentima sa karcinomom koji već imaju oslabljen imunitet mogu se desiti brojne komplikacije. Upravo zbog toga, Daniela počinje sa terapijom Entyviom, koji deluje selektivno, samo na creva.
Nakon prelaska na Entyvio terapiju, leukociti se podižu i zračenje se završava uspešno. Nešto kasnije, uočen je polip, koji je odstranjen bez komplikacija. U toku prethodne godine, prof. dr Dino Tarabar ju je čak i posavetovao u vezi plućnog problema – neko vreme je pokušavala da dijagnostikuje problem, ali joj je on sugerisao na pneumoniju, te je tako i bilo. Treba spomenuti i 2013. godinu, kada je Danieli izvađena štitasta žlezda. Dakle, naša sagovornica se sa svim ovim tegobama suočila bez najveće endokrine žlezde!
„Sada idem na terapiju u Dragišu Mišović, tamo me leči profesor Tarabar. Komisiji sam dala uput za Beograd, pošto mi iz Vojvodine nemamo pravo na lečenje ukoliko postoji centar u Novom Sadu. Sada sam na Entyvio biološkoj terapiji, koju primam na osam nedelja.“
„Redukovala sam ishranu, ali i stres“
Iako se i pre dijagnostike Kronove bolesti zdravo hranila, Daniela je potpuno promenila način ishrane. Sada se hrani raznovrsno, ali umereno. Izbacila je brašno, a začine minimalno koristi. Međutim, njen zaključak je da na rad digestivnog trakta ne utiče samo naša ishrana – smatra da je s njim više u vezi svakodnevni stres. Daniela kaže da je u trenutku operacije karcinoma bila u braku koji joj više nije prijao, te je samo nedelju dana nakon operacije izašla iz tog braka. Iako je sve u vezi zdravlja radila školski – zdravo se hranila, bila je fizički aktivna i pratila je savete lekara, njoj su se zdravstvene tegobe gomilale. Pravi preporod je doživela kada je promenila odnos prema stresu, tačnije, kada ga je odstranila iz svog života. „Sada i ustajem i ležem sa osmehom na licu, moje telo to prepoznaje.“
Rak dojke
Već smo spomenuli da je Daniela zdravstveno odgovorna osoba – i to treba spomenuti više puta, jer zdravstvena disciplina zahteva određeno vreme, ali i napor. Rak dojke joj je dijagnostikovan na redovnoj, godišnjoj kontroli. Iako mamografija nije prikazala kancer, lekar ga je prepoznao na ultrazvuku, nakon čega je urađena i biopsija koja je potvrdila karcinom dojke. „Sva sreća, on nije uznapredovao, i hormonski je kancer, tako da sam sada na terapiji Nolvadesk i nakon toga sam imala samo zračenje, ne i hemioterapiju.“
„Kada sam saznala da imam kancer, ja sam u grupi za Ulcerozni kolitis i Kronovu bolest na fejsbuku postavila pitanja. To je meni bio najveći strah, i šta sada? Dobila sam kancer, a imam i Kronovu bolest. I stvarno je mali broj ljudi, sva sreća, suočenih sa obe dijagnoze. Međutim, profesor Tarabar me je naučio da mogu da kontrološem i Kronovu bolest i da se lečim od raka dojke.“
"Meni je Kronova bolest još uvek bila aktivna dok sam bila na Imuranu. Kada sam bila na poslednjoj kolonoskopiji, u martu ove godine, dokazano je da nije aktivna bolest. To znači da kada sam obolela od karcinoma, Kron je bio aktivan, ali kada sam prešla na biološku Entyvio, bolest više nije bila aktivna."
Zajednica pacijenata
„Ja sam se najviše prijavila za ovu priču da ako još neko, ne daj Bože, oboli od kancera, shvati da to nije bauk i da to što imamo udruženu bolest ne znači da se ne može uspešno lečiti – i izlečiti! Kada sam dobila dijagnozu karcinoma, moje najveće pitanje, pitanje svih pitanja, bilo je – kako se izboriti?"
Kada pacijenti dobiju tačnu dijagnozu, imaju prirodnu potrebu da se povežu sa drugim pacijentima kako bi razmenili iskustva i bili podrška jedni drugima. Danielina situacija je, kako kaže – srećom, takva da nema puno pacijenata koji imaju kancer i Kronovu bolest. Preko fejsbuk grupe se povezala sa jednom pacijentkinjom koja je imala karcinom pluća, i tokom procesa lečenja bile su u kontaktu i jedna drugoj velika podrška. Daniela jeste imala podršku svoje porodice i prijatelja, ali podrška pacijenata koji prolaze kroz slične probleme stvara neku posebnu atmosferu povezanosti i mira.
„Verujem da je u Boga zadnja reč, a na psihoterapiji sam naučila da uživam u sadašnjem trenutku“
„U toku procesa dijagnostike i lečenja, najpre Krona, a zatim i kancera, u svoj toj zbunjenosti i nemoći se nisam okrenula alternativnoj medicini, već crkvi. I to me je umirilo. Takođe, počela sam da posećujem psihoterapeuta, i mislim da tome treba svi koji imaju ulcerozni kolitis ili Kron da posvete malo vremena. Na psihoterapiji sam naučila da ne brinem o bolestima – ni o jednoj ni o drugoj, već da uživam u sadašnjem trenutku.“
Daniela kaže da joj je psihoterapija prikazala neku novu dimenziju pogleda na život. Stalno je bila u strahu da će se nešto desiti, da će se stanje pogoršati. Stalno je iščekivala loše vesti od svog organizma, a onda je najpre promenila na bolje svoj život, a to se prirodno prelilo i na razmišljanja.
„Nakon dijagnostikovanja karcinoma, poslušala sam savet jedne drugarice i pogledala film U Boga je zadnja reč, koji su radili lekari iz Kamenice, Beograda, pacijenti i sveštenici. I onda sam prisvojila svoju devizu - u Boga je zadnja reč. Više ne razmišljam o tome kakva me budućnost čeka. Tačnije, nemam više taj strah.“
Počela sam da živim prema svojim pravilima, prvi put!
„Sada više nema - zbog ovoga ću uraditi ovo ili ono, sve ide samo onako kako meni i odgovara.“
„Po profesiji sam viši strukovni fizioterapeut, radim u jednoj specijalnoj bolnici, a i držim vežbe studentima na jednoj visokoškolskoj ustanovi. Rad sa mladima me je oplemenio, to je nešto što me ispunjava i što radim sa zadovoljstvom. A kada osetim preveliki umor i kad shvatim da fizički ne mogu da izdržim tempo, povučem se malo na odmor. Napravim sama sebi odmor - i treba.“
„Mislim da je stres okidač za mnoge bolesti, da su naš mozak i naše srce povezani sa našim telom. Možemo sve po pravilu raditi - ja jesam, imala sam dobru ishranu i aktivnost ali ogromne količine stresa sve to ospore. U poslednje vreme, dala sam sebi oduška i počela sam mnogo da putujem. Ove godine sam išla pet-šest puta na odmor, počela sam da se često družim. Tako mi prija. Vozim bicikl, aktivna sam, pešačim, redovno idem na bazen... kao i pre. Išla sam na Zlatibor, kod drugarice,u italiju, na rafting, u Budvu, pod Ostrog i evo sad idem na Ohrid i u Lefkadu. Svaki slobodan dan iskoristim da negde otputujem. Ja u tome uživam!“
Daniela svim pacijentima koji boluju od Koronove bolesti ili ulceroznog kolitisa, ali i svima onima koji imaju kancer poručuje da te bolesti ne moraju biti bauk. Jedino što je važno jeste pronaći mir, a uz pomoć lekara, neko rešenje za zdravstvene probleme će se stvoriti.
Mesec solidarnosti
Trka za izlečenje (Race For The Cure) je najveći evropski događaj posvećen zdravlju žena. U okviru međunarodnog meseca borbe protiv raka dojke, ova trka se organizuje u ime sećanja na one koji su izgubili bitku sa ovom bolešću, ali i u ime podizanja svesti društva o raku dojke.
Vaši koraci mogu značiti novu nadu za one koji prolaze kroz težak put lečenja, kao i za njihove porodice, prijatelje i voljene osobe. Zato vas pozivamo da dođete i budete deo ove trke za izlečenje - neka vaši koraci 19. septembra na Adi Ciganliji budu deo priče o hrabrosti i nadi! Vaša prisutnost na trci šalje snažnu poruku da se društvo saoseća i solidariše sa svima koji se suočavaju sa izazovima raka dojke. U subotu, 16. septembra, svaki trkač postaje ambasador društva.
Veoma poučan tekst, nesebično od Danijele. Uz ovakav pristup, opis i motivaciju kroz tekst, ubjeđen sam da mnogima može doprinijeti u boljem pogledu na zdravlje, svakodnevne životne situacije, život. Hvala
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde