Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/517-859 Za zakazivanje telefonskim putem 063/517-859

Veštački zaslađivači sa i sa nula kalorija izazivaju isti efekat kao voda

Konzumacija veštačkih zaslađivača sa 0 kalorija u napicima možda ima identičan efekat na creva kao voda, pokazuju najnovija istraživanja na ljudima

Istraživanje koje je objavljeno u Diabetes Care analizira efekte sukraloze i kalijum acesulfama  (AceK), ili njihovu kombinaciju na lučenje hormona GLP-1  koji usporava pražnjenje stomaka i smanjuje apetit. Tim sa Univerziteta u Adelaidi koji je predvodio doktor Tongzhi Wu primetio je da su rezultati njihovog istraživanja u suprotnosti sa drugim istraživanjima na ljudima i u laboratoriji, i kao takva dodatno raspiruju debatu o tome kako ljudsko telo reaguje na zaslađivače.

„Ovo polje istraživanja je puno suprotnosti zato što postoji mnogo suprotstavljenih istraživanja u domenu veštačkih zaslađivača”, objašnjava viši stručni saradnik Chris Rayner.

„Ova naučna debata fokusira se na to da li veštački zaslađivači imaju negativan uticaj na naša tela, kao što je na primer rast procenta masti u organizmu. Takođe, postavlja se pitanje njihovog pozitivnog delovanja, kao što je slanje informacija mozgu da je stomak pun, ili pitanje njihove inertnosti i činjenice da ne izazivaju nikakvu reakciju.“

Novo istraživanje pokazuje da je odgovor creva na pića sa veštačkim zaslađivačima neutralan i da ne postoji nikakva razlika između takvih pića i ispijanja čaše vode, dodaje on.

 

Detalji istraživanja

 

Kako bi testirali efekte zaslađivača, Wu i njegove kolege izabrale su 10 zdravih muškaraca koji su postali deo istraživanja u 4 navrata, između kojih bi prošla najmanje 3 dana, metodom slepe probe slučajnog uzorka.

Testiranje je obuhvatalo neunošenje hrane preko noći, nakon čega bi svaki ispitanik konzumirao ili 240 ml vode ili istu količinu vode zaslađenu sa 52 mg sukraloze, 200 mg kalijum acesulfama ili 46 mg sukraloze sa 26 mg kalijum acesulfama, Nakon deset minuta, svaki ispitanik bi popio 75 g glukoze, sa dodatkom vode (ukupno 300 ml), uključujući 150 mg C-acetata. Nakon toga, u narednih 240 minuta kontrolisani su šećer u krvi (glukometar), insulin u krvi (ELISA) i ukupna vrednost hormona GLP-1 kao i pražnjenje stomaka (provera zadaha), objašnjavaju članovi tima istraživača.

„Šećer u krvi, insulin u krvi i ukupne vrednosti hormona GLP-1 nisu su promenili niti posle unosa vode niti zašećerenih pića, pre unosa glukoze, ali su svi porasli posle oralnog unosa glukoze“, kažu članovi tima.

„Da zaključimo, sukraloza i kalijum acesulfam, sami, ili u kombinaciji, nemaju akutni efekat na pražnjenje stomaka, GLP-1 ili glihemijske reakcije nakon oralnog unošenja glukoze kod zdravih ljudi“, kažu oni.

 

Kratkotrajni i dugotrajni efekti

 

Koautor studije doktor Richard Young objašnjava da istraživanja koja obuhvataju populaciju tek treba da se usaglase kada su u pitanju dugotrajni efekti koje unos veštačkih zaslađivača ima među ljudima  i dodaje da nedavna studija sugeriše da postoji povećan rizik od dobijanja dijabetesa tipa 2 kod redovnih ili natprosječnih konzumenata pića koja sadrže veštačke zaslađivače.

„Ta istraživanja upućuju nas na to da veštački zaslađivači mogu doći u interakciju sa crevima na duže staze, ali do sada još uvek niko nije uspeo da utvrdi konkretne načine na koje ovi zaslađivači deluju“, kaže on.

„Na osnovu dosadašnjih istraživanja može se zaključiti da veštački zaslađivači imaju ograničen kratkoročan uticaj, ali kada su u pitanju ljudi koji su na putu da razviju dijabetes ili već imaju dijagnostifikovan dijabetes, a za koje je verovatnije da često konzumiraju velike količine veštačkih zaslađivača, to može biti potpuno druga priča,“ komentariše Young. „Zato su nam potrebna dodatna istraživanja.“


Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 0

Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde