Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460

Osnovne smernice za ishranu osoba sa dijabetesom

Kada govorimo o broju obolelih od dijabetesa, na svetskom nivou je u pitanju pandemija, jer broj obolelih dostiže čak 371 miliona.

U Srbiji ima oko 630.000 osoba sa dijabetesom, što čini preko osam odsto stanovništva. Utoliko su fizička aktivnost i planirani obroci jedni od najvažnijih faktora u kontroli i upravljanju dijabetesom.

Na međunarodnom turniru u malom fudbalu za osobe sa dijabetesom DIAEURO 2013, održanom u Zadru od 26. do 31. avgusta nadmetalo se 11 reprezentacija, koje su pored izuzetnog takmičarskog duha svojim primerima pokazale da se osobe sa dijabetesom mogu aktivno baviti sportom. Takođe, u okviru ovog turnira pod pokroviteljstvom Međunarodne federacije za dijabetes (IDF) održane su panel diskusije o dijabetesu, predstavljeni su zdravstveni modeli i razmenjena životna iskustva među učesnicima.

U nastavku donosimo nekoliko smernica koje mogu biti od izuzetne koristi za ishranu osoba sa dijabetesom.

Poštujte sledeći jednostavan plan zdrave ishrane ako imate dijabetes:

  • Jedite redovne obroke tokom dana.
  • Možda ćete morati da smanjite porcije obroka i užine jer unos previše hrane može da dovede do povećanja telesne težine.
  • U svaki obrok uključite ugljene hidrate bogate vlaknima, kao što su hleb od celog zrna pšenice, cerealije, testenine, integralni pirinač, proso, voće i povrće bogato skrobom (kao što je krompir).
  • Dnevne potrebe za ugljenim hidratima prilagođene su potrebama vašeg organizma i dnevnim dozama insulina.
  • Birajte mlečne proizvode sa smanjenim i malim procentom masti.
  • Birajte meso bez masti i alternative, kao što je piletina bez pokožice i ćuretina, riba, jaja, mahunasto povrće (pasulj, sočivo), tofu i koštunjavo voće.
  • U ishranu unesite zdrave (nezasićene masti) kao što je maslinovo, repino, suncokretovo ulje, plava riba, avokado, semenke i koštunjavo voće.
  • Plava riba je odlična za srce. Potrudite se da na jelovniku imate plavu ribu kao što je losos (u konzervi ili svež), sardine, skuša, haringa ili tuna  barem dva to tri puta nedeljno.
  • Sačuvajte slatkiše kao što su kolači i keks, parče torte i deserti za specijalne prilike. Jedite ih u malim porcijama, čak i ako sadrže malo masti.
  • Održavajte odgovarajuću hidrataciju organizma unošenjem napitaka bez kalorija. Različiti napici sa niskokaloričnim zaslađivačima nude uživanje u slatkom ukusu bez porasta glukoze u krvi, pri čemu pomažu u kontroli telesne težine.
  • Smanjite količinu soli dok kuvate ili za stolom.
  • Smanjite unos alkohola na jedno pivo ili čašu vina dnevno, uz nekoliko dana bez alkohola svake nedelje.

Izvor: Dijabetološki savez Srbije


Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 1

  1. Nikola Trifunović,geofizičar 08.10.2013

    Objavio sam rad o dijabetu 2002 god. , , doprinos enormnih (neprirodnih) magnetnih i elektromagnetnih polja u etiopatogenezi dijabetesa, , gde sam jasno ukazao šta je uzročnik. Prema tome borba sa dijabetom je ukljanjanje neprirodnih magnetnih (m) i elektromagnetnih (em) polja iz boravišnih prostorija ljudi. Takodje sam objavio 4 i 5 oktobra na evropskom kongresu u brlinu rad o uzroku ateroskleroze, gde sam objasnio zašto su dijabetičari ugroženi od kardiovaskularnih bolesti a samim tim i ateroskleroze takodje sam dao sugestije kako izbeći enormna m-em polja. Ocenjen je sa najvišim ocenama komisije koja je slušala prezentaciju. Nadam se da će na sajtu, , stetoskop info, , biti u celosti prikazan. Zaključak bi bio uvaženi oboleli od dijabeta provodite vreme u prirodnim zemljinim magbnetnim poljima.


Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde


ZAKAZIVANJE 063/687-460