Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/517-859 Za zakazivanje telefonskim putem 063/517-859
  1. Osnova za hospitalizaciju osobe

    Pitanje broj: #155059

    Poštovani,

    Potreban mi je savet oko opcija koje mi se nude za sledeći problem. Imamo stanara koji je u poslednjih godinu dana počeo jako da se goji i da nas izbegava. Ponašanje mu je ostalo isto, ljubazan i slatkorečiv i reklo bi se razuman. Pre nekih mesec dana dobili smo poziv od komšija da se iz stana oseća nesnosan smrad i posle zaobilaženja njegovih izgovora uspeli smo da uđemo u stan na kome je on u međuvremenu zamenio bravu. Situacija je bila neopisiva. On vrši obe nužde svugde po kući, na jednom mestu je gomila fecesa preko metar visoka bila, bare urina svugde. Sav nameštaj truli od vlage i prljavštine i on spava u tome. Čitavo brdo đubreta je na sred sobe iz čega se vidi da se hrani samo brzom hranom i energetskim pićima što je izgleda dovelo do dijabetesa jer su mu noge crne i u ranama. Stan je uništen a o muvama i bubašvabama da i ne govorim. On je biohazard i za sebe i za druge ljude. Uz neviđen napor smo organizovali čišćenje i zakazali ddd službu ali ona može da uđe tek kada on i sve stvari izađu. Međutim on sve radi i dalje i nema nade da se nešto uradi do kraja. Koga god pozovemo kaže da nema nadležnost i interesuje me da li postoji neka osnova da se on hospitalizuje i odvede jer one strahote ni približno normalna osoba ne bi radila.

    Odgovoreno: 02. 01. 2018.
    • Poštovana,

      Najbolje je da se savetujete u Vašoj opstini, i to sa pravnikom, a ako komšije imaju problem koji opisujete, imaju pravo da se obrate (zajedno sa Vama kao vlasnikom) , i komunalnoj policiji.
      Da bi se videlo da li je moguće pokrenuti postupak prinudne hospitalizacije potrebno je angažovanje i policije i hitne pomoći, ali tek ako osoba ugrožava sebe ili druge u sklopu psihijatrijske bolesti.