Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460

24. nedelja trudnoće

Bebini organi se u 24. nedelji trudnoće ubrzano razvijaju i ulaze u fine i završne faze razvoja. Beba je sada teška oko 600 grama i dugačka oko 30 centimetara, a njeni pokreti postaju sve intenzivniji, što mama oseća. Takođe, materica raste i vrši pritisak na okolne organe, što može izazvati nelagodnosti poput otežanog disanja ili učestalog mokrenja. Fizička aktivnost, poput lagane šetnje ili joge, može pomoći u smanjenju bolova u leđima i poboljšanju raspoloženja trudnice. Priprema za dolazak bebe uključuje i informisanje o porođaju, dojenju i nezi novorođenčeta, te je sada pravo vreme da se prijavite na kurseve za buduće roditelje ili počnete sa čitanjem knjiga o roditeljstvu.

Mama u dvadeset četvrtoj nedelji trudnoće

Vrh materice sada se nalazi tačno iznad Vašeg pupka. Sigurno ste već svesni bebinih pokreta i verovatno znate spava li ili je budna. Važno je prepoznati znake prevremenog porođaja. Prevremeni porođaji su češći u letnjim mesecima, a ponekad su izazvani dehidracijom. Zato, pijte puno vode!
Obavezno nazovite svojeg ginekologa ako imate bilo koji od ovih simptoma:
  • kontrakcije ili grčeve - više od 5 u jednom satu,
  • svetlocrveni krvavi isedak iz vagine,
  • otečenost ili nadutost dlanova, lica ili stopala, što može biti znak preeklamsije,
  • bolove tokom mokrenja,
  • oštre i duge bolove u trbuhu, takođe znaci preeklamsije,
  • kontinuirano povraćanje,
  • iznenadan mlaz bistre, vodenkaste tečnosti iz vagine,
  • slabu, tupu bol u krstima,
  • intenzivan pritisak u karlici.

Beba u dvadeset četvrtoj nedelji trudnoće

Vaša je beba skoro sasvim formirana i počinje taložiti masnoću pod svojom kožom. Svrha te masti je zadržavanje telesne toplote sada i nakon porođaja. Novorođenčad ima vrlo lošu regulaciju telesne temperature, što je naročito izraženo kod prevremeno rođenih beba.
Formiranjem unutrašnjeg uha beba je stekla osećaj za orijentaciju.
Bebe rođene u ovoj nedelji imaju šansu preživljavanja, iako im respiratorni sistem još nije razvijen, ali uz vrlo specifične uslove i uz dugo praćenje na intenzivnoj nezi. Obično ostaju u inkubatoru sve do termina normalnog porođaja. Osim toga, što beba ima veću težinu, veće su i šanse za preživljavanje.

Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 0

Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde


ZAKAZIVANJE 063/687-460