Eklampsija je najteži oblik graviditetnih toksikoza. Najčešće se javlja pri kraju trudnoće ili u toku porođaja, uglavnom kod prvorotkinja i obično se nadovezuje na preeklampsiju. Uz edeme, proteinuriju (protini u mokraći) i hipertenziju ( povišen krvni pritisak), praćena je i gubitkom svesti, a zatim pojavom toničnih i kloničnih ( trzajevi i ukočenost) grčeva, nakon čega nastupa kraće ili duže komatozno stanje.
Uzrok nastanka
Klinička slika
U jednom momentu, često posle delovanja neke spoljnje draži ili bez nje trudnica dobije eklamptični napad. Pri tome bolesnica gubi svest i javljaju se tonični i klonični grčevi mišića. U toničnim grčevima učestvuju i trbušni, torakalni, leđni mišići i dijafragma. Trudnica zadržava disanje, pomodri, vilice, zubi i usnice su čvrsto stegnuti. Tonične kontrakcije ne traju duže od jednog minuta, po njihovom popuštanju, bolesnica prodiše i koža i vidljive sluzokože dobijaju normalnu boju. Zatim se javljaju klonični grčevi gotovo svih mišića, naročito su izraženi grčevi mimičnih mišića lica i očnih jabučica, tako da se vide različite grimase uz kolutanje očiju, sem toga nastaje bacakanje ruku i nogu, na ustima se pojavljuje pena koja je, ako se trudnica ugrize za jezik, krvava. Po prestanku napada bolesnica se smiruje, još nekoo vreme je u nesvesti, polusvesti, najzad se budi i ničega se ne seća.
Pri najtežem stanju (status eclampticus) bolesnica uopšte ne dolazi svesti, već se smenjuju napad za napadom i često se završava smrću. Uzroci smrti kod eklampsije su : cirkulatorni kolaps (zastoj srčanog rada, edem pluća, šok), krvarenje u mozgu, ugušenje aspiriranim sadržajem i insuficijencija bubrega. Plod je takđe ugrožen, rađa se sa manjom telesnom težinom, ali je i smrtnost ploda pre rođenja visoka.
Dijagnoza
Lečenje
Povezani tekstovi:
Broj komentara: 5
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke
Prvi put posle skoro osamnaest godina, koliko će napuniti moj sin, sam se usudila da pročitam nešto o eklampsiji, tj. preeklampsiji, zbog koje sam hospitalizovana petnaestak dana pre ulaska u deveti mesec. Imala sam sve opisane simptome,: visok pritisak, proteinuriu. Zakazan hitan carski rez, zbog konstantno visokog pritiska, čim sam ušla u deveti mesec. Posle porođaja tek kreću problemI. U pitanju je bio želudac. Povraćanje konstantno, zbog kog sam morala da budem ponovo hospitalizovana. Desio se dvadesetak dana posle porođaja. Ni danas ne znam uzrok tom problemu, zbog koga sam u više navrata posle porođaja završavala u bolnici, na infuziji i ispitivanju. Uglavnom, užasno iskustvo, i to iz druge trudnoće.
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti