Deca koja su rođena mala za gestacionu dob predstavljaju vrlo važnu grupu za praćenje u pe...
Dr Sandra Stanković specijalista pedijatarije i endokrinologije iz Niša. Stručnjak je u radu sa decom i adolescentima sa metaboličkim i endokrinološkim problemima.
Dr Stanković se bavi lečenjem različitih endokrinoloških poremećaja i poremećaja metabolizma kod najmlađih pacijenata, a samo neka od njih su:
- poremećaj rasta i razvoja dece (nizak rast),
- dijabetes tip 1,
- poremećaj rada štitne žlezde kod dece,
- Tarnerov sindrom.
Zakažite pregled kod dr Stanković ukoliko primetite da Vaše dete:
- ne raste dovoljno brzo (manje od 4-6cm godišnje),
- ima neobjašnjivo veliku žeđ,
- učestalo mokrenji,
- umorno je i bezvoljno,
- mnogo jede i mnogo spava,
- prerano je dobilo menstruaciju,
- gojazno je.
Dr Stanković naglašava da je kod problema niskog rasta neophodno obaviti dijagnostiku i pregled pre ulaska u pubertet, jer se jedino tad može adekvatno pristupiti problemu i pospešiti rast deteta. Član je brojnih udruženja lekara. Autor je i koautor brojnih radova iz oblasti endokrinologije.
Ako ste primetili bilo koji od navedenih simptoma, pregled kod dr Sandre Stanković možete zakazati privatno na broj telefona 063/687-460 ili putem Stetoskop.info sajta.
Poštovanje, doktori sumnjaju da devojčica ima Tarnerov sindom. Da li možete da nam kažete koje su karakteristike ovog sindroma i kako da ga prepoznamo?
Najčešće se uočava nizak rast i oslabljena funkcija jajnika. Primena hormona rasta u ovoj populaciji je veoma poželjna i cilj je što ranije započeti. Ne mora da se čeka 4. Ili 5. Godina života jer ovde nije bitan samo efekat ubrzanog rasta, već zbog kvalitetnog formiranja kostiju i dobijanja najmanje moguće normalne visine u ovoj populaciji. U toku intrauterinog života ove devojčice počinju da gube jajne ćelije i proces se ubrzava tako da one u nekih 20% slučajeva mogu da uđu u pubertet. Ali nikako bez neke endokrinološke podrške ne mogu da ga završe. Potrebno je na vreme prepoznati Tarnerov sindrom kako zbog niskog rasta tako i zbog adekvatnog lečenja pubertetskog razvoja. Ovim devojkama se već sa 12 godina uključuje estrogena supstitucija. To je važno i za rast ali i za razvoj kostiju. U ovoj populaciji kosti su jako osetljive na razvoj procesa osteoporoze zbog večnog nedostatka estrogena. U 10% slučajeva kod devojčica sa Tarnerom razvijaju se srčane mane. Mogu imati i probleme sa štitastom žlezdom, potom upale ušiju, poremećaj rada bubrega. Sa napretkom nauke danas je moguće da devojka sa Tarnerovim sindromom ostvari potomstvo putem donorske jajne ćelije uz multidisciplinarnu saradnju lekara i njihov nadzor