Keratitis predstavlja zapaljenje rožnjače (corneae).
Uzrok nastanka
Prema etiologiji keratitisi mogu biti bakterijski (pneumokokni ulkus korneje, pyocyaneus keratitis, stafilokokni keratitis), virusni (herpes simpleks, herpes zoster oftalmikus, vakcinacija), mikotični (gljivični), alergijski (marginalni ulkus korneje, fliktenuralni keratitis, luetički, disciformni) i trofički (neuroparalitički, keratitis e lagophtalmo).
Klinička slika
Kornealna reakcija na štetni agens manifestuje se pojavom infiltrata sa ili bez grizlice. Na osnovu toga je i izvršena primarna podela keratitisa na one sa gubitkom tkiva, pa time i formiranjem grizlice (keratitis ulcerosa) i one keratitise kod kojih površina rožnjače ostaje neoštećena, a proces se odigrava u njenoj stromi (keratitis stromalis, odnosno keratitis parenhimatoza). U grupu stromalnih keratitisa spada herpetični disciformni keratitis i parenhimini keratitis luetično-kongenitalnog porekla , dok u grupu ulceroznih spadaju sva ostala zapaljenjska oboljenja rožnjače.
Simptomi su u početku bolesti vrlo često slični konjuktivitisu: preosetljivost oka na svetlo (fotofobija), crvenilo konjunktive i osećaj nelagodnosti u oku, da bi kasnije i u težim slučajevmia napredovali do jakog bola, gubitka vida i prisustva gnoja u prednoj očnoj komori (hipopion).
Upala može da ošteti rožnjaču što dovodi do oštećenja vida. Takođe može doći i do pucanja rožnjače što dovodi do endoftalmitisa (upale u oku) koji može rezultovati gubitkom čitavog oka. Ipak, u većini slučajeva bolest se uspešno leči bez ikakvih posledica za vid.
Lečenje
Kod bakterijskih keratitisa primenjuju se antibiotici u vidu čestog ispiranja antibiotskim rastvorom. Obavezno se daju injekcije antibiotika pod vežnaču, moguća je i kombinacija dva antibiotika.
Kod virusnih keratitisa lečenje je nespecifično, pored antibiotskih masti i toplih suvih obloga neophodno je uvek primenjivati i midriatike, a nekada i kortiokosteroide.
U lečenju mikotičkih keratitisa se koriste antimikotski lekovi, alergijski se leče etiološki, od koristi mogu biti određene kortikosteroidne kapi.
Lečenje neuroparalitičkog keratitisa je veoma teško i obavlja se zajedno sa neurologom.
Zakažite pregled kod oftalmologa:
- Dr Dejan Rašić
- Dr Marija Karatoli
- Dr Ferenc Varga
- Dr Miroslav Vukosavljević
- Dr Marija Žakula
- Dr Nada Milić Zarić
Povezani tekstovi:
Broj komentara: 3
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti