Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/517-859 Za zakazivanje telefonskim putem 063/517-859

Virusni meningitis - letnja pretnja

Letujete u malom mestu na moru, na idiličnoj obali sa vašim voljenima. Uživate u pogledu, suncu, moru, čak imate i svoj vlastiti bazen i mislite kako je život savršen. Ali dolazi avgust, horda Čeha, Mađara, Talijana i ostalih svetskih putnika je stigla u vaše malo i idilično mesto i zakomplikovala vam život.

Pitate se kako je to moguće?

Pa ovako. Vaše malo idilično mesto nema vodovod. U duhu dobrog raspoloženja rešili ste da se ne sekirate jer su nabavili cisternu. Da ne bi bilo sve baš tako crno, ipak postoji kanalizcija, ali 20 puta više ljudi preko leta preopterećuje sistem. Čim padne koja kap kiše, javlja se problem. Polako dolazi do mešanja svih vrsta voda koje vas okružuju i gle, više se ne kupate sami u vašem bazenu. Društvo vam pravi kojih par miliona enterovirusa. Dobili ste enterovirusni meningitis!

Većina slučajeva se pojavljuje upravo tokom leta

Virusni meningitis je zapaljenje mekih moždanica, izazvano različitim virusima. Više od 90% virusnih meningitisa uzrokovano je upravo enterovirusima. Većina slučajeva se pojavljuje upravo tokom leta i rane jeseni. Najčešći prenos sa čovjeka na čoveka je feko-oralni put. Obično se javlja kod osoba mlađih od 30 godina, a oko 70% infekcija javlja se kod dece do pete godine života.

Virus u organizam ulazi preko sluznice disajnog ili probavnog sistema, gdje se prvo umnožava  u limfnom tkivu, da bi zatim prešao u krv. Kad se to desi prvo se javljaju nespecifični simptomi poput povišene temperature, malaksalosti, opšteg lošeg osećanja, bola u grlu koji traju oko 3 dana da bi zatim virus putem krvi dospeo u moždane opne (moždanice) gde izaziva upalu. Tada se javljaju tipični simptomi meningitisa: izrazita glavobolja, mučnina, povraćanje, ukočenost vrata, osetljivost na svetlost, bolovi u mišićima. Kod težih slučajeva može doći do poremećaja svesti, dok mala deca imaju nespecifične simptome poput razdražljivosti, plačljivosti, povraćanja, odbijanja hrane, povišene temperature, grčeva...

Nema preteranog razloga za paniku

Međutim, uglavnom nema preteranog razloga za paniku. Virusni meningitis je bolest obično blagog toka  i kratkog trajanja, a teški oblici i smrt pacijenata su retka pojava. Potrebna je hospitalizacija, ali samo radi nadzora nad oboljelim i potvrde dijagnoze koja se postavlja na temelju kliničke slike i nalaza. Većina pacijenata se u potpunosti oporavi otprilike nakon 7 dana.

Enterovirusne infekcije sprečavaju se prvenstveno dobrim higijenskim navikama (poput čestog i temeljitog pranja ruku, posebno nakon promene pelena ukoliko imate bebu).

Virusni meningitis ne treba vezivati isključivo za leto, ali se tada najčešće javlja.

Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 1

  1. Andjela 18.08.2022

    Dobar dan ja sam u avgustu uveče oko 17h prala kosu, izašla sam napolje posle toga u 18 h a pre toga sam 16 puta susila kosu, posle sam izašla napolje a pre podne je padala kiša i bilo je prijatno vreme 24 stepeni, i izašla sam samo dva puta u minut napolje, ja se plašim da li moze da se dobije upalu mozga. Pošto mene par dana boli glava i imam upalu mišića, i jako se plašim. Odgovorite mi sto pre ako možete


Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde