Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460

Smernice za roditelje: Kako da pomognete svojoj deci tokom pandemije?

Velika nam je čast da u saradnji sa Instiutom za mentalno zdravlje objavimo seriju tekstova koje je napisao stručni tim ove ustanove.

Pandemija, vanredno stanje, samoizolacija, zabrana kretanja. Roditelji brinu o mnogim stvarima istovremeno. Možda nam nekada tako ne izgleda, ali i deca takođe istovremeno brinu o mnogim stvarima.

Deca ne moraju da razmišljaju kako će doći do para ili do hrane ili kako ubediti baku da ostane kući, ali brinu kako su baka i deka, brinu kako su mama i tata, brinu jer vide da se nešto dešava a ne mogu da razumeju šta ili su dovoljno odrasla da mogu da razumeju ali im je teško da to prihvate. Ovo je situacija koja zahteva prilagođavanje svih nas, pa i dece bez obzira na njihov uzrast. A roditelji, pored svega o čemu trenutno moraju da vode računa imaju još jedan važan zadatak – da brinu i o deci. Naša namera je da vam u tome pomognemo i zato dajemo smernice koje vam mogu biti od koristi.

VI STE NAJBOLJI PSIHOLOZI SVOJOJ DECI, ovo je samo situacija u kojoj bi bilo dobro da i mi ostali psiholozi malo pripomognemo.

KAKO DECA REAGUJU? RAZLIČITO.

Zapitajte se s vremena na vreme kako ste odreagovali na neko ponašanje deteta, da li ste mogli bolje, ali ne budite strogi prema sebi, možda ste mogli i lošije.

Neka deca odreaguju BRZO, a reakcija neke dece javlja se KASNIJE. Kako će deca reagovati zavisi od mnogih stvari, na primer od uzrasta, prethodnih stresnih ili traumatičnih iskustava deteta. Takođe, veliku ulogu u tome kako će dete reagovati u ovoj situaciji imaju roditelji i ostali ukućani. Ukoliko vi pristupate situaciji smireno i samouvereno, na taj način deci pružate sigurno porodično okruženje u kojem će se bolje osećati.

I zato vodite računa o sebi:

  • spavajte dovoljno
  • jedite zdravo
  • opuštajte se redovno Kada ste pripremljeni, relaksirani i odmorni bićete svojoj deci od najveće koristi, najefikasnije ćete uspevati da odgovorite na njihove potrebe koje će možda biti drugačije nego inače jer je i situacija drugačija nego inače.

Iako je situacija drugačija, neka ponašanja čak ni tada nisu dopuštena! To se odnosi najpre na nasilje u porodici – nije u redu da tučeš mlađeg brata i to nikada neće biti u redu, pa nije ni sada.

Naravno, isto važi i za vas, ukoliko vas neko zlostavlja, obratite se institucijama koje bi vam mogle pomoći.


Kontakti nekih takvih institucija su:

  • Autonomni ženski centar 0800 100 007 10 - 15h
  • MUP RS 0800 100 600 24 časa


Podeli tekst:
Izvor: Institut za mentalno zdravlje

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 0

Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde


ZAKAZIVANJE 063/687-460