Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/517-859 Za zakazivanje telefonskim putem 063/517-859
  1. Dijagnoza spondylosis lumbalis

    Pitanje broj: #100481

    Dextroscoliosis lumbalis partis proximalis spondylosis lumbalis deformans incipiens, discarthrosis l5-s1incipiens, osteoarthrosis intervertebralis th12-s1, anterolisthesis l4-l5 et partim l5-s1.

    Ovo je moj nalaz rtg. Objasnite mi molim vas nalaz i kako se sve to leči. Unapred hvala! Zabrinuta.

    Odgovoreno: 25. 07. 2012.
    • Poštovana,

      - dextroscoliosis lumbalis partis proximalis- iskrivljenje kičme u desnu stranu u gornjem slabinskom delu
      - spondylosis lumbalis deformans incipiens- spondiloza slabinskog dela kičme u početnoj fazi, u razvoju
      - discarthrosis l5-s1incipiens- početne degenerativne promene međupršljenskog diskusa između pršljenova 5 slabinskog i 1 trtičnog
      - osteoarthrosis intervertebralis th12-s1- degenerativne promene među pršljenovima od dvanaestog grudnog do prvog trtičnog prišljena
      - anterolisthesis l4-l5 et partim l5-s1- anterolisteza (pojava da gornji pršljen svojim telom ide ispred donjeg) 4 i 5 slabinskog pršljena i delom 5 slabinskog i prvog trtičnog pršljena
      Većina ovih promena je vezana za proces starenja i dešava se kod ljudi, brže ili sporije, tako da se neka specifična terapija ne primenjuje.

      Za eventualni tretman ili usporenje tih procesa morate se posavetovati sa ortopedom koji se bavi problematikom kičmenog stuba.
      terapija obično obuhvata vežbe, fizikalnu terapiju, a ponekad i operativni pristup i individualna je.
      svako dobro,
      dr viktor ognjenović
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #100481

    • Ako može odgovor na ovo Zaključak: Scoliosis.Spondylosis lumbalis.

    • Molim objasnjenje Diskretna skolioza,naglasena L lordoza. Discopathio incipiens L2-L3, L5-S1. Manja ovalna krecna senka desno ilijacno. Meteorizam.

    • postovani vec duze vreme osecsm bolove u donjem delu kicme ,kad se savijem i treba da ustanem osecsm bolove pa se nemogu bez problema usoraviti odjednom,cesto imam otezano istajanje iz kreveta nakon spavanja osetim kao da mi je noz u donjem delu tela zaboden pa se valjam po krevetu da mogu da istanem. Snimili su donji deo kicme i u nalazu pise Spondylosis et scoliosis vert.lumb.incp.,radne dijagnoze M47.9.Bio bih zahvalan za neko pojasnjenje misljenja nalaza i terapije.Hvala

    • Scoliosis vert lumb Spondylosis vert.lumb Postovanje,mozete li mi reci sta znaci ova dijagnoza a takodje Coxarthrosis bill Poceli su mi bolovi ovo ljeto onako kad se malo vise isforsiram ,ne mogu da nadjem polozaj od tupih bolova ,lumbalni dio kukovi i niz nogu kao da boli kost....to su mi simptomi

    • Radio sam RTG kičme.Dijagnoza je Spondylosis vert.lumbalis. Disearthrosis L5-S1. Možete li mi objasniti šta ovo znači i koji tretman je najbolji? Pozdrav i hvala.

    • Mozete li mi reci sta znaci ovaj rezultat,isao sam na snimanje kicme zbog jakih bolova koji mi iz lumbalnog dela udaraju na kuk i u levu nogu(bol je uzasan,konstantan).••••Dijagnoza sledeca: Scoliosis lumbalis dextroconvexa minoris Spondylosis parts distalis lumbalis incipiens Discopathia L4-L5,L5-S1 Radne dijagnoze M54.4 Eto ti mi pise u izvestaju bez 0bjasnjenja na zalost. Hvala vam puno verujem da postoji lek i resenje za moju dijagnozu samo da se budim bez bola,i hodam normalno.Sve najbolje srecni praznici.

    • Molim vas da mi rastumacite radiografiju lumbo-sakralne kicme u dva pravca. Spondylosis lumbalis... Discopathija L3-L4, L4-L5, L5-S1 i rtg desnog stopala u dva pravca. Arthrosis MTP lpedis lat. dex. Imam 63 god. Unapred hvala

    • Da li mozete da mi objasnite, šta znaci dijagnoza: Spondylosis anterolateralis incip discarthtrosis l5-s1?
      Imam jake bolove u donjem desnom delu kičme koji se širi na kuk, karlicu, butinu i sve do kolena. Jedva napravim korak kada se krecem.
      Četvrti mesec je kako imam jake bolove.
      Hvala i pozdrav,