Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/517-859 Za zakazivanje telefonskim putem 063/517-859
  1. Kako se rešiti napetosti i straha bez lekova?

    Pitanje broj: #18

    Interesuje me šta treba raditi u momentu napetosti, straha, ali da to ne bude lek, pošto pijem ksalol koji mi trenutno ne pomaže. Terapiju pijem od 06.01.07. do danas sa postepenim smanjivanjem doze. Početna doza je bila od 0.25 mg 2x dnevno sa povećanjem od 3x dnevno. Kasnije, zbog svog tadašnjeg stanja, povećao samo večernju dozu od 0,5 mg. Od 15.02.07 smanjio dozu od 0,25 (ujutru pola i uveče pola). Da li da promenim lek ili da se javim lekaru na neuropsihijatriji?

    Odgovoreno: 25. 02. 2007.
    • Poštovana,

      Strah se kao simptom (tegoba) može naći u skoro svim psihijatrijskim oboljenjima. Ne leče se svi strahovi na isti način već, zavisno od primarnog oboljenja, dajemo specifične lekove. U najvećem broju slučajeva lekovi za smirenje kao što je Ksalol, nisu u mogućnosti da samostalno razreše strahove, već se dodaju lekovi koji imaju nešto drugačije dejstvo da bi došlo do povlačenja tegoba (što je verovatno neophodno i u Vašem slučaju). Što se tiče postupaka koje možete da primenite za kontrolu straha, oni takodje zavise od vrste strahova. Ako se radi o neurotičnim strahovima, tu su metode izbora iz kruga kognitivno – bihejvioralnih tehnika poput progresivne mišićne relaksacije, vežbe dubokog i sporog disanja, kognitivnih tehnika. Neke od tih metoda možete naći i na našem sajtu, ali je najbolje da se obratite edukovanom psihoterapeutu koji će napraviti procenu Vaših strahova i na osnovu toga predložiti specifičnu metodu. Nestručna upotreba lekova i psihoterapijskih metoda, bez predhodne konsultacije lekara psihijatra može da bude kontraproduktivna.