Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/517-859 Za zakazivanje telefonskim putem 063/517-859
  1. Pitanje broj: #949

    Као последица стреса имала сам анксиоѕни поремецај.Манифестовао се као страх од више фактора.Страх од смрти, путованја далеко од куће, страх од сахрана.Тада ми се десава да се знојим и у пределу желуца осецам велику врућину.Чини ми се да ми срце брѕе куца.Интерниста је урадио све прегледе и све је у реду.Пијем бромазепам по потреби.Да ли постоји неко болје решенје.Увеликој мери покушавам да сама утичем на себе и то ми доста помаже.Постоји ли могућност да се потпуно опоравим.

    Odgovoreno: 24. 06. 2007.
    • Sve zavisi od aktuelnog stepena izraženosti Vaših tegoba. Bromazepam najčešće nije u mogućnosti da razreši do kraja ovu vrstu tegoba i postoji opasnost, obzirom da je potrebno da se duže uzima, od zavisnosti. Terapija izbora za anksiozne poremećaje je antidepresiv iz grupe selektivnih serotonergičkih reuptake inhibitora i/ili bihejvioralno kognitivna psihoterapija. Bromazepam se eventualno uključuje u početku i veoma brzo, nakon što počne da deluje antidepresiv, se postepeno izbacuje iz dalje terapije. Anksiozni poremećaji se danas veoma uspešno leče i u značajnom broju slučajeva tegobe se povuku u potpunosti. Malo je teže jedino sa opsesivno kompulzivnim pormećajem. Takodje, treba znati da kod osoba koje su već imale anksioznu epizodu, postoji verovatnoća da se tegobe posle izvesnog vremena vrate, ali to nije uvek pravilo. Ako se to dogodi, važno je samo da se pacijent što pre javi psihijatru i spreči razvoj teže kliničke slike. Što se više ispoštuju bazični principi tretmana anksioznog poremećaja, šansa za nastanak nove epizode je manja.