Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/517-859 Za zakazivanje telefonskim putem 063/517-859
  1. Pitanje broj: #6190

    Godinu dana se lecim od anksiozne depresije i ustanovljena mi je dijagnoza Impetus panicus s.episodum anxiosum paroxismale F41.0 Persona obsessiva F60.5. Terapiju uzimam i to Anafranil drag a 25mg 1-1-0, Karbapin 200mg tbl 1/4-1/4-1/2 i Bromazepam tbl. a 1,5mg 3x1. Interesuje me do kada cu morati ovu terapiju da uzimam posto sam uocila da od kada pijem ove lekove sanjam svake noci jako ruzne snove, kao i to da brzo zaboravljam i jako tesko pamtim. Inace stanje mi se malo poboljsalo u odnosu kakvo je bilo pre godinu dana u smislu da nisam vise jako nervozna i neraspolozena. Rodjena sam 1972. godine, udata sam, imam dvoje dece, od 15 i 11 godina, zaposlena sam kao sluzbenica. Pozdrav!

    Odgovoreno: 05. 06. 2008.
    • Cilj svake terapije je da se tegobe u potpunosti povuku, ili bar da se toliko smanje da ne uticu bitno na patnju, funkcionalnost i kvalitet zivota osobe koja ih ima. Kada se tegobe povuku, uzima se jos jedno vreme doza leka koja je pomogla, a onda se smanji na dozu odrzavanja koja traje negde 6 meseci. To otprilike traje godinu dana. Ako sam vas dobro razumela, vi tegobe i dalje imate u znacajnoj meri, obzirom da kazete da se stanje "malo poboljsalo". Ukoliko je tako, treba razmisljatio o povecanju doze Anafranila ili zamene leka nekim drugim antidepresivom. U svakom slucaju treba postepeno izbacivati Bromazepam ako ga uzimate vec godinu dana.  Medjutim, najbolje je da o tome porazgovarate sa svojim psihijatrom, s obzirom na to da mozda postoje neki drugi razlozi zasto treba uzimati i dalje bas ovu terapiju.