Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/517-859 Za zakazivanje telefonskim putem 063/517-859
  1. Pitanje broj: #2015

    Postovana,   Molim za savjet u vezi dijagnoze Sy. Depresija koja je ustanovljena  prilikom posjete ljekara porodicne medicine u kucnoj posjeti, kod pacjenta  koji nikad nije imao nikakvih psihickih problema, cak i vrlo rijetke  posjete ljekaru uopste. Nakon te kucne posjete i nekoliko pokusaja konacno  je uspostavljena "prava" dijagnoza - karcinom pluca.  Koliko moze biti validna dijagnoza ustanovljena u kucnoj posjeti ljekara i  dijagnoza ljekara specijaliste neuropsihijatra koji nikad nije pregledao  pacijenta, nego na osnovu kazivanja drugih clanova porodice koji nisu  zivjeli i boravili s pacijentom, a prije utvrdjivanja stvarne dijagnoze,  na osnovu netacnih podataka uspostavi dijagnozu "teska depresivna epizoda  bez psihoticnih simptoma".  Pretpostavljam da ovo pitanje izlazi iz okvira, ali, vjerujete, ja sam na  rubu zivaca i u totalno rasturenom stanju ove zadnje 2 godine, od kad sve  to traje.  Unaprijed zahvalan

    Odgovoreno: 17. 12. 2007.
    • Ja ne mogu da tvrdim da li je dijagnoza tacna ili ne, obzirom da vas nisam pregledala. Takodje, tasko je reci koliko bilo cija dijagnoza moze biti tacna ako ne postoji neposredan kontakt i razgovor sa pacijentom. Sto se tice dijagnoze lekara porodicne medicine koji Vas je posetio, verovatno je imao razloga zasto je posumljao na depresivnost. Ponekad se zbog telesne bolesti mogu javiti promene u psihickom statusu koje podsecaju na neka poznata psihicka oboljenja. Zato, uvek kada nam dodje pacijent, uradimo dodatna telena ispitivanja (ako to vec nije uradjeno) da bi otklonili sumlju, posebno na teza somatska oboljenja. Takodje postoji nesto sto se naziva maskirana depresija, gde dominantne zalbe nisu na tugu i prazninu vec na niz telesnih tegoba i gde pacijent ne sumlja da je sustina njegovih problema depresija. Ako ste, kako kazete, u "rasturenom stanju", cak i ako niste obolei od depresije, potrazite pomoc psihijatra!