Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/517-859 Za zakazivanje telefonskim putem 063/517-859
  1. Pitanje broj: #28024

    Počituvani,
    Jas sum od makedonija, 24 god, imam izgoretina oklu 8 cm so keloid vo predel na vratot stara 20 god, do sega kaj nas imam izvršeno 8 plastični operacii, primav kenalog ampuli za keloidot, imam staveno ekspander i beše neuspešno izveden, i na sred polnenje moraa da go izvadat i mi ostavija samo dopolnitelen beleg, sega imam golemo zategnuvanje i sum onesposoben da go dvizam slobodno, ekspanderot go imam doma i sakam nekoj drug da go izvede koj što može da mi garantira deka operacijata ce bide uspešna zašto nasive doktori vo mak najverojatno ne mozat toa da go napravat, ve molam za nekoja sugestija i nekoja cena.
    Fala

    Odgovoreno: 04. 05. 2009.
    • Poštovani,
      U radu sam imao iskustva sa tkivnim ekspanderima. Osnovni preduslov za uspešan tretman primenom ekspandera je izbor adekvatne pozicije za ekspander. Konkretno na vratu, može se implantirati pod kožu bočnih i zadnje strane vrata, a pri tom izbeći kompresiju krvnih sudova i živaca. U Vašem slučaju je nezgodno što ste relativno daleko i morali bi ste da dolazite za svako dopunjavanje implantata. Premda imate ekspander (može se sterilisati) a trebale bi dve operacije, ukupna cena bi bila 1. 500 eura.
      Pozdrav.