Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/517-859 Za zakazivanje telefonskim putem 063/517-859
  1. Pitanje broj: #481

    Imam jednomesecnog sina - rodjenog sa 335ogr, zdravog i naprednog.Ne > povijam ga 'siroko' mada mi je tako savetovala patronazna sestra. Ipak sve vise cujem da je i to vec prevazidjeno u svetu i da je potpuno nepotrebno ( sem ako se bebi odmah po rodjenju ne utvrdi poremecaj). Ipak sam u nedoumici pa cak i strahu da li radim ispravno.Ne bih volela da mi dete zbog toga ispasta a isto tako imam vekliku averziju prema sirokom povijanju i muka mi je da mu trpam sve to izmedju nogica, narocito ako je to posledica samo nedostatka strucnosti kod naseg medicinskog kadra.Zar ne bi bilo logicno pregledati detetu kukove ultrazvukom odmah po rodjenju i videti da li ga treba siroko povijati ili ne? Mada nisam medicinske struke usudjujem se cak i da dam ovakav predlog\sugestiju\pitanje. Hvala unapred!

    Odgovoreno: 13. 04. 2007.

    • Postovana Prvi ultrazvucni pregled kukova obavlja se u porodilistu ali nazalost nije dovoljno informativan da se ne bi preporucilo siroko povijanje, osim kadase radi o teskim urodjenim poremecajima koji se mogu uociti i pregledom. Donekle ste u zabludi sta znaci ovaj termin siroko povijanje. Kod nas, kao i u svetu, to vise ne znaci trpanje "brda" pelena vec upotrebu Pampers pelene preko koje se stavlja jedna "svedska pelena". Moj Vam je savet da ovakvo povijanje ipak preventivno primenjujete a kontrolu ultrazvuka kukova obavite u trecem mesecu zivota.