Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460
  1. Pitanje broj: #9879

    Postovani doktore, Moja majka (78 godina) imala je laksi slog pre 12 godina. Zbog preloma noge se otezano kretala samo s hodalicom. Zadnjih par godina ima terapiju: Redergin 2 x 4.5 mg, trenal 3 x dnevno, karbapin 4 x dnevno, cilazapril 2 x 2.5 mg, bensedin 2 x 5mg, nifelat retard po potrebi. Pre mesec i po dobila je zapaljenje pluca i primila je 8 longacefa. Simptomi su se povukli vec posle 3. longacefa i posle primljenih svih inekcija bila je dobro nedelju dana. Medjutim posle toga pocinju razni problemi: najpre s pritiskom, postalo je nemoguce drzati ga pod kontrolom s prepisanom terpijom a svako povisenje pritiska prati i povracanje. Vise nije u stanju da se krece, izgubila je apetit i neprestano joj se spava. Pregledali su je kardiolog i neurolog, i nikakva nova neuroloska ostecenja niti ostecenja u kardio sistemu nisu ustanovljena. Terapija je korigovana: cilazapril je povecan na 2 x 5 mg, uveden je norvac 2 x 2.5 mg i lomezapid 1/2 tablete dnevno. Primila je i 5 glukoznih infuzija s vitaminima. Medjutim 2 nedelje posle promene terapije situacija je i dalje nepromenjena. U popodnevnim satima pritisak se obicno poveca na 170-180 / 110 -100 i potrebno ga je snizavati nifelatima. Ona i dalje najveci deo dana provede lezeci ili spavajuci, i jedva da pojede par zalogaja po obroku. Volela bih da cujem vase misljenje, sta se jos moze preduzeti.

    Odgovoreno: 27. 08. 2008.
    • Postovana, nema potrebe da uzima i tbl.Redergin i tbl.Trental (zadrzite tbl.Redergin), jer Trental potencira mucninu i povracanje, zasto tbl.Karbapine da li je imala epi napade? Umesto tbl.Nifelat R koji naglo obara krvni pritisak treba da uzima tbl.Katopil 25mg (ili Zorkaptil). Da li ima gorusicu (kiselinu u zelucu), da li ima bolove pri unosenju hrane, gubitak apetita pored ostalog moze biti i posledica cira na dvanaestopalacnom crevu. Prvo treba da uradite laboratoriju sa krvnom slikom a potom cemo ostalo da se dogovorimo. Terajte je i postavljajte u sedeci polozaj jos vise jer lezeci pogoduje upali pluca. Dajte joj sto vise tecnosti (u vise navrata po malo), supa, jogurt. Javite se sa odgovorima i nalazom laboratorije. Pozdrav