Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460
  1. Pitanje broj: #9844

    Postovani DR, Molim vas reci te mi koliko traje odvikavanje od leka phenobarbiton , usled prelaska na drugi lek, u koliko se uzima jedna tableta uvece ( epilepsija koja je pri tom potpuno kontrolisana phenobarbitonom) ? Da li je moguce preci na drugi lek, i nemati napade, tj. da li je moguce da neki drugi lek zameni phenobarbiton u potpunosti, uz istu efikasnost? U koliko da,i moguca je zamena leka bez posledica, da li je ovakav slucaj cest ili redak u vasoj praksi. Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 27. 08. 2008.
    • Postovana, slicni i isti slucajevi se svakodnevno desavaju. Moguca je, cak preporucljiva zamena drugim lekom ili lekovima i to bez posledica (eventualno sa nekim napadom ali samo privremeno). Phenobarbiton treba postepeno ukidati i menjati sa drugim lekovima jer ima najvise negativnih uticaja na organizam a i uskoro mu prstaje proizvodnja. Ukidanje ide po 1/4 tablete na svakih 21 dan, tako da nakon doze od 1/4 tablete 21 dan sledi prestanak izimanja leka. U medjuvremenu treba da imate 2 EEG kontrole. Ne znam koji su vam drugi lek preporucili (na osnovu EEG i klasifikacije epilepsije) ali i on se istovremeno uvodi postepeno do pune doze. Javite se sa odgovorima. Pozdrav