Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460
  1. Pitanje broj: #8457

    prva pomoc kod strujnog udara

    Odgovoreno: 28. 07. 2008.
    • Postovani, sto pre povredjenog skloniti iz strujnog kruga. Spasilac mora paziti i na vlastitu sigurnost. Zavisno od situacije strujni krug se prekida izvlacenjem utikaca iz suko utikaca, vadjenjem osiguraca ili odvajanjem elektricnog vodica od tela pomoću predmeta od izolirajuceg materijala (plastika, guma, suvo drvo, debeli sloj suve tkanine ili papira). Dobro je koristiti gumene rukavice i cizme. Ako u blizini nema gumenih rukavica, treba stajati na suvoj dasci ili plasticnom podu. Eventualni pozar na mestu nezgode ne sme se gasiti vodom. Ako je povredjeni bez svesti, proverite disanje i krvotok i po potrebi zapocnite mere ozivljavanja vestackim disanjem. Onesvestenog koji dise okrenite u bocni polozaj. S opekotinama hitno transportovati do najblize bolnice putem SHMP ili sopstvenim prevozom. Zbog poremecaja krvotoka u mozgu nastaje manjak kiseonika, a poznato je da mozdane celije samo nekoliko minuta mogu preziveti bez njega. Ovo treba nastaviti i duze vreme, pri cemu se spasioci smenjuju, sve do uspostavljanja prirodnog disanja. Naravno pre toga hitno se alarmira SHMP ili se obezbedjuje hitan transport privatnim kolima, ovo je samo prva pomoc. Pozdrav