Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460
  1. Pitanje broj: #7960

    Poštovani doktore, šta su Evocirani potencijali i šta oni pokazuju?Unapred zahvalan.

    Odgovoreno: 17. 07. 2008.
    • Evocirani potencijali su osetljiva, pouzdana i objektivna mera funkcionalnog integriteta senzornih sistema (od mesta stimulacije, duz puteva do centara). Prema testiranom senzornom modalitetu razlikuju se vizuelni (VEP), auditivni (AEP i BAEP) i somatosenzorni evocirani potencijali (SEP). Registruju se pomocu povrsinskih elektroda. Dobijaju se stimulisanjem razlicitih senzornih sistema (vid, sluh, dodir) i registrovanjem izazvanih elektricnih odgovora iznad regiona kore mozga u kojima se nalaze centri za te specificne modalitete senzibiliteta. U klinickoj praksi se koriste: kod multiple skleroze za dokazivanje klinicki nemih lezija, za lokalizaciju patoloskih procesa u CNS na osnovu odredjivanja anatomskog nivoa disfunkcije, za pracenje funkcionalnog stanja u toku duzeg vremenskog perioda kod pacijenata pod rizikom, za odredjivanje prognoze kome i mozdane smrti. Pozdrav