Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460
  1. Pitanje broj: #7798

    Postovanje! Javljam se iz Temerina. Radi se o mom ocu. On je 1949. godiste i pre 2 godine je ostao bez posla. Pre godinu dana naglo je poceo da mrsavi i da menja ponasanje (trazi cigare od slucajnih prolaznika, ne drzi ga mesto, stalno bi da jede i pije, nervira citavu porodicu). Odneli smo ga kod lekara i svi su pomislili da je u pitanju neki fizicki problem; bio je na gastroskopiji, ultrazvuku jetre i prostate, rendgen pluca, provera stitne i nadbubrezne zlezde, Weber, EMG itd.). Nigde u nisu nasli nista. Na kraju u martu je bio na CT-u i tu su ustanovili suzenje mozga i neke lezije. Neuropsihijatar iz bolnice u Vrbasu pretpostavlja da je mozda imao i blagi slog a klinicka slika je demencija. Uglavnom zaboravlja stvari kojeje nedavno radio ili video, npr. ne zna da je rucao. Predlozili su lek Exelon, a imam poznanika cija zena uzima Ebixa, Effectin i Ksalol. On trenutno pije Cavinton, Remeron (poceo je da se goji), Bromazepam, Cardiopirin, MilgammaN i Andaxin (da ga primiri). Za Exelon su rekli da moze da popravi njegovo stanje do 20-30% i predlozili su da ga pregleda Prof.Dr. Marija Semnic iz Novog Sada, jer je ona specijalizovana za ove bolesti. Kao dijagnozu su napisali: Sy Psychoorganicum Fo7.9; Alc.-apstinentio; Episodum.depressivum, gradus moderati F32.1 i Polyneuropathia. Mozda mi prevedete sta sve ovo znaci. Moje pitanje je, na osnovu Vaseg saznanja i iskustva koliko se , moze poboljsati njegovo stanje i kojim lekovima. Ako nista drugo, da se proces zaustavi na ovom mestu (on pamti skoro sve sto hoce, a ono sto ga ne interesuje, ne pamti; na psiholoskom testu resio je sve matematicke zadatke od sale, kod crtanja je bio problem, jer navodno mozak ne komunicira sa ekstremitetima). Malo je usporen, ali je to mozda i od lekova. Nadam se da cete mi odgovoriti u najskorije vreme. Hvala unapred. Pozdrav

    Odgovoreno: 15. 07. 2008.
    • Postovani, Prvo nije mi jasan pojam suzenje mozga na CT-u i "neke" lezije. MR mozga bi resila tu dilemu. Exelon je dobar lek trebao bio da proba sa njim. Dijagnoze su Psihoorganski sindrom (opsti pojam za psihicke izmene), Alkoholna apstinencija (misli se na aktuelno nekonzumiranje alkohola a pre je verovatno postojao alkoholizam), Depresivno stanje i Polineuropatija (oboljenje nerava, najcesce usled alkohola ili dijabetesne bolesti, ispoljava se trnjenjem najcesce saka i stopala sa osecajem hladnoce, mravinjanja). Da bih vam rekao prognosticki moram da znam tacnu dijagnozu, ovo su uopstene dijagnoze a CT nam nije pomogao. Uradite MR mozga i javite se koleginici iz N.Sada. Do tada upotrebljavajte predlozenu terapiju. Pozdrav

Komentari na pitanje: #7798

    • Postovani molim za pomoc obilazim brdo neurologa i neuropsihijatra da bih nesto saznala suprug je imao mozdada udar tezeg oblika 23 08 se to desilo posle 36 sati je dosao do doktora na neurologiju lezao je 2 nedelje pusten kuci 4 dana i cekali banju u rusandi u melencima tamo je bio svega 7 dana nisu mogli saradjivati jer je bio nemiran ustajao iz krevete vezivali ga ima strah od vezivanja davali mu venski jos za smirenje i bio je pospan za vezbe cak im je i pobegao jedan dan u dvoriste molio ih da ga puste kuci a tamo kad smo bili nije znao gde je pa cak i kuci neprepoznaje je umesto spavace sobe misli da je toalet nastaje panika bila mu oduzeta leva strana ruka i noga uz pomoc fizioterapeuta prohodao ne bas sigurno isto i ruka al nezna gde je spominje i trazi svoju pokojnu cerku kaze zarobili su je nemci mora da je spasi jako je aktivan u pocetku od 14 dana koje je proveo kuci 10 dana je i bio bolji znao je ko mu dodje u posetu da razgovara na trenutak se izgubi mislima nesto nepovezano prica i vrati se smejao se salio posle nastaje 4 dana pakla nespavanja nece da jede nece lekove urinirao gde je stigao od kamina mislio da je wc onda tajac povukao se nije hteo da prica izvlacili reci iz njega aktivan stalno ustaje trazi cigarete svasta nesto zaviruje seta do besvesti ulazi u kuhinju otvara stosta nista povezano kupila sam kockice za motoriku igrao se sa njima i sa peskiricem ceo dan dani i noci neprospavanji smestam ga u dom privatan gde je i sad tamo situacija iz dana u dan promenljiva agresivan nece lek nece da jede aktivan zavlaci se ispod stola trazi svoje kuce penjese na sto zavrce sesticama ruku odbija da jede tera po svome vuce stolicu neposlusan nocu jedino spava molim vas objasni te mi ima li nade za njega ili da li ce biti pomaka dijagnozesu insultus vaskularis cerebri ischaeemicum i. 63. 9 hemiparesis i. Sin. Hemianopsija homonima i. Sin g 81 sy psychorganicum f06 hypertensiva hyprtreophicai10 molim vas za pomoc