Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460
  1. Pitanje broj: #7614

    Imam 39 godina i dijagnozu od pre 20 dana POLIDISKOPATIJA, DISK EKSTRUzIJA L4-5 NIVOA SA LEVE STRANE. U fazi sam oporavka. Za 10 dana poćinjem sa fizioterapijom. Posetila sam i neurohirurga. Da li postoje jošneke alternative u leđenju osim hiruške.Pozdrav, Dragana

    Odgovoreno: 13. 07. 2008.
    • Postovana,
      naravno da postoje. Nije svaka discus hernia za operaciju. Sve zavisi od intenziteta vasih tegoba i od nalaza na MR ili CT, tj.da li postoji stenoza spinalnog kanala i kolika? Trebao bi da se uradi EMNG nogu. Najbolje da mi prepisete nalaz snimanja (CT ili MR) sa nalazom EMNG pa cu vam reci svoje misljenje. Do tada nastavite sa rehabilitacijom. Izbegavajte dizanje tereta, susenje znoja na vama i spavajte na sto tvrdjem krevetu. Na kraju uvek je definitivna odluka vasa. Javite se sa nalazima.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #7614

    • Imam i ja isti mozda i gori problem, imam mg nalaz uradjen i ide ovako: ispravljena je fizioloska lordoza lumbalne kicme. Nema znakova subluskacije kicmenih prsljenova. Medjuprsljenski diskusi pokazuju znake degerativne desikacije od l2-3 do l5-s1 nivoa. Konus medularis se zavrsava na l1 nivou i ne pokazuje znake patoloske promene signala. Uocava se postojanje fokalnih šmorlovih hernija na th11-12 nivou. Na l2-3 nivou se vidi prisustvo dorzalne protuzije diska izrazenije paracentralno levo sa potiskivanjem duralne vrece i levog l3 korena. Prednje-zadnji promer duralne vrece je suzen i iznosi 8 mm u medisagitalnoj ravni. Medjuprsljenski otvori su obostrano ekstranerualno suzeni. Uocava se postojanje retrokorporalnog osteofita uz donju potkrovnu plocu l2 prsljenskog tela. Na l3-4 nivou se vidi prisustvo dorzalne protuzije diska koje potiskuje prednju povrsinu duralne vrece i oba l4 korena. Prednje zadnji promer duralne vrece je suzen i iznosi 9 mm u medisagitalnoj ravni. Levi medjuprsljenski otvor je ekstranerualno suzen, dok je desni slobodan. Na l4-5 nivou se vidi prisustvo masivnije protuzije diska paracentralno desno sa znacajnim potiskivanjem duralne vrece i desnog l5 korena. Prednje zadnji promer duralne vrece u mediosagitalnoj ravni je suzen i iznosi 7 mm. Medjuprsljenski otvori su obostrano ekstraneuralno suzeni. Na l5-s1 nivou se vidi prisustvo dorzalne prortuzije diska sa laksim potiskivanjem oba s1 korena. Prednje zadnji promer kicmenog kanala nije znacajno suzen u medisagitalnoj ravni. Medjuprsljenski otvori su obostrano suzeni sa diskoradikularnim kontaktom desno i sa znacajnim potiskivanjem izlazeceg levog l5 korena. Zakljucak: polidiskopatija lumbalne kicme najizrazenije paracentralno desno na l4-5 nivou sa znacajnim potiskivanjem desnog l5 korena i forminalno levo na l5-s1 nivou sa potiskivanjem izlazeceg levog l5 korena i paracentralno levo na l2-3 nivou sa potiskivanjem levog l3 korena. Sta da radim????