Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460
  1. Pitanje broj: #7222

    Postovani, zbog neprekidnih glavobolja koje su trajale dva meseca, uradila sam brojna ispitivanja. Rezultat magnetne rezonance je pokazao:1. izrazito suzenje kortikalnih sulkusa i komornog sistema sa poslekontrastnim pojacanjem intenziteta signala mozdanih ovojnica u sklopu intrakranijalne hipotenzije 2. aneurizma promera 4mm na spoju arterije komunikans anterior i desne arterije cerebri anterior. Nakon uradjene angiografije, odluceno je da se aneurizma za sada ne operise, vec da se za 3 meseca uradi jos jedna magnetna rezonanca da se vidi da li ona raste. Moje pitanje bi bilo: koji su faktori koji uticu na to da aneurizma raste, odnosno da li i na koji nacin mogu da predupredim da aneurizma raste? Imam 32 godine. Unapred hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 12. 07. 2008.
    • Postovana,
      izvinjavam se zbog kasnjenja odgovora (godisnji odmor).
      Vi ne mozete uticati na rast aneurizme. Ona je najverovatnije urodjena ili je nastala u toku zivota. Mozete da izbegavate provociranje rrupture (prskanja) aneurizme u maloj meri sto podrazumeva izbegavanje izlaganja suncu, kontrolisanje krvnog pritiska, izbegavanje stresa (koliko uspete u danasnje vreme) i sl. Da li je neko u vasoj porodici imao aneurizmu? Javite se sa nalazima.