Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460
  1. Pitanje broj: #6784

    postovani doktore molim vas da mi kazete-pojasnite sta je ova bolest SYNDROMA ANTIPHOSPHOLIPIDUM PRIMARIA,kako je nastala,kako se manifestuje,kako se leci posto nemogu da je nadjem nigde na nasem prevodu nazalost..unapred zahvalna

    Odgovoreno: 19. 06. 2008.
    • Postovana,
      to je vise pitanje za hematologe. Ovaj sindrom se pojavljuje kao oblik autoimune bolesti tj. organizam se pogrešno prepoznaje kao strano tijelo, te se odbacuje.
      Lečenju svake osobe s ovim sindromom pristupa se individualno. S obzirom da je veliki broj manifestacija ovog sindroma povezana s abnormalnim grupisanjem trombocita lečenje je usmereno ka sprečavanju zgrušavanja krvi njenim razređivanjem. U terapiji ovog sindroma koriste se antikoagulansi-lekovi koji razređuju krv, kao što su heparin i coumadin. Aspirin takođe utiče na trombocite sprečavajući njihovu agregaciju. U lečenju se koriste i kortizonski lekovi kao što je prednison. Primena leka hydroxychloroquina kod pacijanata sa sistemskim lupusom erythematosusom i antikardiolipinskim sindromom, štiti od zgrušavanja krvi. Takođe se primjenjuje i intravenska terapija gama globulinom kod bolesnica kod kojih su zabeleženi spontani pobačaji i kod bolesnica s niskim brojem trombocita tokom trudnoće.
      Karakterise se čestim arterijskim i venskim tombozama (zgrušavanjem krvi i začepljenjem vena i arterija), te smanjenim trombocitima u krvi. Uzrok ovog sindroma nije u potpunosti poznat. Antifosfolipidna antitela redukuju nivo anexina V, proteina koji veže fosfolipide i ima snažno antikoagulaciono dejstvo i tako se povećava sklonost zgrušavanja krvi.
      Pacijenti s ovim sindromom skloni su trombozi, a abnormalno zgrušavanje krvi može uticati na funkcionisanje praktično svakog organa. Javljaju se: abnormalno zgrušavanje krvi (tromboza) u arterijama (moždani udar, infarkt) i/ili u venama (flebitis), spontani pobačaj, (mehanizam gubitka ploda nije do kraja jasan, ali se pretpostavlja da je smanjena placentna perfuzija usled tromboza u krvnim sudovima posteljice glavni uzrok spontanih pobačaja ili intrauterine smrti ploda), abnormalno nizak broj krvnih pločica (trombocytopenia), ljubičasto prošarana koža (livedo reticularis), migrenozne glavobolje, redak oblik upale nervnog tkiva mozga i kičmene moždine. Antifosfolipidna antitela otkrivena su u preko polovine osoba obolelih od sistemskog lupusa erythematosusa.
      U krvi pacijenata s antifosfolipidnim sindromom mogu se pronaći razna antitela na molekule koje zovemo fosfolipidi.
      Analize uključuju: VDRL/RPR (test za sifilis koji može biti lažno pozitivan kod ovih pacijenata), lupus antikolagulant, produženi PTT, kardiolipinska antitela.
      Antikardiolipinska antitela mogu se pronaći kod pacijenata s imunološkim bolestima, sistemskim lupusom erythematosusom koga karakteriše abnormalna produkcija različitih antitela. Bilo je opsirno!