Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/517-859 Za zakazivanje telefonskim putem 063/517-859
  1. Pitanje broj: #64319

    Ne radi se o meni nego o prijatelju koji godinama pati od kombinovanih simptoma. Imao je operaciju pršljena kod vrata gde je umetnut disk korišćenjem kosti iz kuka. Međutim pored toga, tog suženja nervnih kanala kod kičme, ima jaku kalcifikaciju mišića nejasnog porekla. Bolovi su kako vreme prolazi, a tome ima već 10 godina sve jači i čini mu se da se šire. Polako gubi mogućnost držanja glave, jer mišići vrata nije da slabe, ali su upale mišića na leđima i vratu ponekad toliko bolne da on ne sme da se pomera. Atrofija mišića nije vidna, ali i najmanje vežbe mogu da izazovu veoma velike bolove. Mišići umeju veoma mnogo da se naduju. Glava ga praktično neprestano boli, a nijedan lek protiv bolova nema posebnu delotvornost uključujući i diklofen. Predlagao sam mu da uradi razne nalaze krvi (kreatin. . .) pre nekoliko godina jer je postojala sumnja da je neki čudan rabdomiolizis, ali je sve bilo iako na ivici, ipak normalno. Po simptomima i sporosti razvoja bolesti sve podseća na polimiozitis, ali bi trebalo da se uradi biopsija, jer bez nje ništa za sada ne ukazuje o čemi je tačno reč. Prijatelj je sveštenik ali sada naravno ne može da obavlja taj posao. Veoma malo se kreće, jer mu svaki napor može izazvati veoma velike bolove. Ako bi kortikosteroidi pomogli to bi bilo bar neko olakšanje. Nijedna dosadašnja terapija nije dala nikakve posebne rezultate u pogledu mišića. Neke od antireumatskih krema pomognu na kratko a neke naprave sve još gore. Fizikalna terapija je pomogla oko protočnosti nerava, toliko da. Ovo sve traje jako dugo, kod mnogih lekara je odlazio, ali zapravo niko nije stao i napravio dijagnozu kako treba, tako da je sve sada dobilo i psihosomatski dodatak. Molim vas recite gde i kome da se javi i gde može da se konačno ustanovi dijagnoza, da se uradi biopsija mišića i adekvatni nalazi u krvi i propiše terapija. Odista hvala. Na fizikalnoj terapija doktorka umalo nije odustala od njega, toliko je težak oblik oštećenja mišiča uočila, ali čovek se i dalje kreće mrda priča. Nešto mora da se uradi. Da li je miozitis samo posledica neishranjenosti mišića usled slabe protočnosti nerava? Ne znamo. I šta stvarno da se radi kada to sve počne da reaguje odista burno i nesnosno? Mazati kortikosteroidima, pokušati terapiju prednisonom tek tako? Ne znam. Pomozite.