Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/517-859 Za zakazivanje telefonskim putem 063/517-859
  1. Pitanje broj: #64156

    Postovani doktore, moj nalaz color doplera krvnih sudova vrata su sljedeci: velike arterije vrata: acc tanke i glatke intime, uredno se vizualizira birfukacija koja je kao i acc i prikazani dijelovi aci bez vidljivih patomorfoloskih lezija. A. Vertabralis dx. Upadljivo gracilna (2 mm) , psv/edv 43/15 cms. A. Vertabralis sin. Dosta siroka (4, 6 mm) , ortogradnog smjera toka krvi sa urednim izgledom dopplerskih spektarai psv/edv 66/27 cms. Zakljucak: karotidni sliv normalne morfologije i uredne hemodinamike. Evidentna hipoplazija desne vertebralne arterije koja je funkcionalno potpuno kompenzirana vrlo dobrim protokom s lijeve strane tako da je protok na nivou bazilarne arterije uredan. Radi se o urodzenom stanju, nije potrebno medikamentozna terapija. Moje pitanje je dali se vi slazete sa tim da nije potrebna terapija nikakva a ja naime imam nerijetke jace vrtoglavice pracene trncima desne ruke koja se sire u desnu vilicu, glava mi trni i imam osjecaj malaksalosti i neki cudan pritisak u glavi i sta vi konkretno mislite o mogucem porijeklu mojih tegoba? Veliki pozdrav za vas i sve pohvale za vas rad i trud. Unaprijed zahvalan na zeljenom odgovoru!

    Odgovoreno: 06. 07. 2010.
    • Poštovani,
      Imate urodjeno suzenje desne vertebralne arterije kojeje kompenzovano sirom i jacom levom vertebralnom arterijom. Zbog ipak postojanja vrtoglavica uzimajte tbl. Cavinton 5mg 3x1 ali uradite i rentgen vratnog dela kicme kao i emng ruku jer verovatno postoji i okostavanje vratnog dela kicme sa pritiskom na nerve koji tu prolaze zbog cega imate trnjenje ruke. Javite se sa nalazima.