Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/517-859 Za zakazivanje telefonskim putem 063/517-859
  1. Pitanje broj: #6390

    Postovani, da li mozete da li mozete da nam odgovorite da li je za sledeci nalaz potrebna operacija ili se moze leciti fizikalnom terapijom. Nalaz MR pregleda Odrzana lumbalna lordoza, sasvim diskretna sinistrokonveksna skolioticna devijacija, ocuvan korporealni poredak. L5-S1 segment bez znacajnih patoloskih promena - IV prostor diskretno suzen u posteriornom segmentu, disk minimalno incipijentno degenerisan sa diskretnim bulgingom, bez hernijacije, spinalni kanal bez stenoze, S1 radiksi obostrano intaktni, nema foraminalnih suzenja. L4-4 IV prostor je odrzane visine, disk pocetno degenerisan, sa minornom foraminalnom protruzijom na desnoj strani koja nema kompresivni efekat - foramen diskretno suzen u ekstraneuralnom segmentu, nema kompresije L4 radiksa ali postoje naznake delimicnog kontakta u izlaznoj zoni foramena, sto eventualno moze uzrokovati nekompresivnu odnosno hemijski posredovanu radikularnu iritaciju, centralni kanal nije suzen, L5 radiksi intaktni, levi foramen slobodan. Na gornjim lumbalnim segmentima nema znacajnih patoloskih promena. Konus i kauda normalne morfologije. Na S2 segmentu na levoj strani prisutna mala periradikularna Tarlov cista, najveceg dijametra oko 13 mm (nalaz bez klinicke relevantnosti). ZAKLJUCAK - NEMA GRUBLJIH PATOLOSKIH PROMENA. 1. DISKRETNA FORAMINALNA PROTRUZIJA L4-5 IV DISKA NA DESNOJ STRANI, BEZ KOMPRESIVNOG EFEKTA I BEZ SPINALNE STENOZE, MOGUCA PARCIJALNA NEKOMPRESIVNA IRITACIJA DESNOG L4 RADIKSA INTRAFORAMINALNO. 2. DISKRETNI ANULARNI BULGING L5-S1 IV DISKA, BEZ SPINALNE STENOZE. Unapred zahvalan na odgovoru!

    Odgovoreno: 09. 06. 2008.
    • Postovani,
      ne znam koje tegobe trpi pacijent ali ovaj nalaz nije za operaciju. Preporucujem terapiju tbl.Rantudil forte 1x1, drag.Beviplex 3x1, tbl.Tetrazepam 1x1 i rehabilitaciju od strane strucnog osoblja. Umeren fizicki napor, izbegavanje promaje i susenja znoja na telu, spavanje na sto tvrdjem krevetu. Preteran fizicki napor moze pogorsati nalaz.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #6390

    • Urađeni su T1W/T2W/T2STIR sagi. Redukovana fiziološka lumbalna lordoza. Kičmeni pršljenovi lumbo-sakralne kičme su očuvanog visinskog promjera, lako nehomogenog intenziteta signala kostne srži nema znakova edema ili celularne infiltracije. Sa Modic 2 pormejnama uz pokrovne ploče L4/5, spondilotske, spondiloartrotske promjene diskartroza L4/L5 sa manjom hroničnom protuzijom dosrzalo-bilaetralo foraminalno uz pp lijevo i koštano - disk suženejma lateralnog recesusa i neuroforamena saradikularnom kompromitacijom u lateralnom recesusu i intraforaminalno. Svi ostali iv diskovi su početno degenerativno izmjenjeni bez znakova hernijacija. Spinalni kanal je bez stenoze. Konus i kauda normalne morfologije manja periradikualna cista S1 desno ZAKLJUČAK: Spondiloza, spondiloartroza, diskopatija sa protuzijom degenerativno izmjenjenog iv diskusa L4/L5 bilateralno ka foraminalno, lijevo sa kostano - disk suženjem lateralnog recesusa i neuroforamena i radikularnom kompromitacijom.

    • Molim Vas da mi pojasnite zaključak MR.1 SIROKA DORZALNA PROTRUZIJA C6-7 DISKA SA ZNACIMA KOMPRESIJE LEVOG C7 RADIKSA INTRAFORMINALNO. 2. POLUDISKOPATIJA LUMBALNE KICME SA FASETOM ARTROPATIJOM,KAO I ZNACIMA RADIKULARNE KOMPROMITACIJE VISE RADIKSA U ODSTUPIMA KAO I INTRAFORMINALNO.MOLIM VAS STA PREDLAZETE OD TERAPIJE,FIZIKALNU IMAM REDOVNO AL BOLOVI SU UVJEK PRISUTNI I UZ TERAPIJU NALGEZIN,SIRDALUD ,LIRIKA,UNAPRED ZAHVALNA

    • Moj nalaz je ostetodegenerativne promene. Diskus hernija na nivoima L4-5 i L5-S1 bez kompresije radiksa. Molim vas predlog terapije. Tesko se krecem, ne mogu dugo da stojim a ni sedim.

    • hamzic alma 27. 02. 2014.

      Postovanje, molim vas da mi ojasnite nalaz mri. Na dobijenim skenovima l/s kicma je u polozaju dekstrokonveksne skolioze i na segitalnim skenovima izravnate lordoze. Trupovi prikazanih kraljezaka primjerene visine jasno i ostro ocrtanih pokrovnih ploha. Zone izmjenjenog inteziteta signala uz pokrovne plohe nivoa l5 -s1 po degenerativnom tipu -modic i. I. V. Prostor nivoal5-s1 reducirane visine, uz snizen intezitet signala diska nivoa l5-s1. Vertebralni kanal promjerene forme i sirine, unutar istog se na nivou l3-l4 uoci zona lucne napetosti inteziteta signala diska. Na nivou l4-l5 manja zona intenziteta signala diska usmjerena dorzomedijalno i desno koja se ne ponasa bitnije kompresivno. Na nivou l5-s1 dorzalni osteofit bez reperkusija na vertebralni kanal. Na nivou th 12 -l1 lijevo intraforaminalno uoci se ovalna zona u t2 hiperintezivna dijametra 13mm koja ce najvjerovatnije odgovarati periradikularnoj tarlov cisti. Konus medulare korektno pozicioniran. Zakljucak: mri nalaz l/s kicme upucuje na polozaj dekstrokonveksne skolioze i na sagitalnim skenovima izravnate lordoze. Degeneracija diska nivoa l5-s1, uz degenerativne promjene pokrovnih ploha istog nivoa po tipu modic l. Nekompresivna henrija diska nivoa l4-l5 usmjerenu dorzomedijalno i desno. Bulding diska l osjecam jake bolove u donjem dijelu kicme i cijele noge. Desna noga mi trne i imam jake grceve. Molim vas da mi napisete vase misljene. Unaprijed zahvalna!