Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/517-859 Za zakazivanje telefonskim putem 063/517-859
  1. Pitanje broj: #62914

    Postovani, imam vise pitanja, unapred se izvinjavam. Radi se o epilepticnom napadu koji se javlja nekoliko puta godisnje, uglavnom je laksi i fokusiran na promene na licu (grcenje misica, ubrzano treptanje, ukocen pogled itd) ali se desava i da osoba jednom u godini-dve upadne u epilepticki status, tj. Da se napad ponovi i 5-6 puta za redom, pri cemu je svaki sledeci u nizu jaci od prethodnog. Molim vas za pomoc oko toga sta clanovi porodice trebaju da rade u toku napada, konkretno: 1. Da li uvek treba zvati hitnu pomoc i kada (odmah na pocetku ili u toku napada) , kako prepoznati da li ce napad proci ili ce se ponovitii? 2. Kako spreciti gusenje, da li je dozvoljeno pomerati telo, koji je polozaj najpovoljniji? 3. Da li je dozvoljeno i potrebno davati lekove oralnim putem u toku napada, npr. Bensedin, od strane porodice? Koji su konkretni postupci koje clanovi porodice moraju sprovesti u toku napad? 4. Nekada, dok hitna pomoc stigne, ponovi se vise jakih napada, s obzirom da je jedan clan nase porodice laborant i da radi u bolnici, da li bi on smeo da aplikuje bensedin i. M. Ili i. V. I koja je doza koja se u tim slucajevima daje? 5. Na kraju, pacijent koristi godinama phenobarbiton u terapiji epilepsije, a cujemo da on nije vise lek izbora, intersuje me vase misljenje. Hvala. Jelena

    Odgovoreno: 11. 06. 2010.
    • Poštovana,
      Treba uvek pozvati hitnu pomoc a do tada osobu okrenuti na bok i staviti jastuk ili nesto meko pod glavu. Nikako silom ne ovarati usta ili gurati prste u usta. Moze se dati jedna ampula bensedina u misic jer venskim putem se mogu desiti neke komplikacije pa se to daje ili u bolnici ili u prisustvu ekipe shmp. Terapiju odredjuje neurolog koji prati pacijenta na osnovu vrste napada, nalaza eeg, uzroka epilepsije i nalaza laboratorije.