Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/517-859 Za zakazivanje telefonskim putem 063/517-859
  1. Pitanje broj: #5457

    Postovani, moj brat neposredno nakon buđenja ima nagle nekontrolirane trzaje ruku (ispadaju mu predmeti iz ruku). Ti se trzaji javljaju samo nakon buđenja i to nakon ranog buđenja npr prva smjena u školi, vikendom se nikada nisu javljali. Bili smo kod neurologa koji je napravio sve pretrage MR - cist EEG- sitne promjene Njegov zakljucak je bio da nije nista ozbiljno te da ce samo proci (bili smo kod 2 neurologa) No ti trzaji nisu prestali i tako već pola godine, negdje na internetu sam pronašao tekst o juvenilnoj miklonoj epilepsiji te su me simptomi podsjetili na njegove. Mozete li mi rec dali se ta vrsta epilepsije uspjesno lijeci jer negdje pise da kod većine bolesnika potpuno prestaje a negdje pise da je neizljeciva i da se samo lijekovima moze drzati pod kontrolom. Unaprijed zahvalan!

    Odgovoreno: 14. 05. 2008.
    • Postovani,

      pitanje je da li se radi o juvenilnoj mioklonoj epilepsiji - niste je dokazali! Postoji detaljniji EEG a to je nakon deprivacije spavanja (nespavanje tokom noci i snimanje ujutro) ili video EEG u vecim centrima. Koje su to sitne promene koje navodite na EEG (navedite mi nalaz)? Koliko brat ima godina? Da li je neko u porodici imao slicna desavanja? Javite se sa odgovorima. Konkretno za oblik koji ste me pitali postoji genski lokus na kratkom kraku hromozoma 6. Dokazuje se na EEG, leci se uglavnom dozivotno antepilepticima.