Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/517-859 Za zakazivanje telefonskim putem 063/517-859
  1. Pitanje broj: #4625

    Postovani, tata mi je prije cetiri godine dobio mozdani udar i danas je relativno oporavljen stim da su ostale posljedice na govoru i epilepticki napadi.Epilepticke napade ima svaka 2mjeseca i to vecinom ujutro kada se probudi.Napadi traju otprilike cetiri minute a nekoliko minuta mu ostane paralizirana desna ruka.Od terapije pije tegretol cr 400mg, jedna i po tableta ujutro i navece zajedno sa pola tablete lamictal 25mg.Da li ste misljelja da terapiju treba povecati?Drugo moje pitanje se odnosi na prevenciju.Cesto sada u medijima citam da ako pacijent koji dobije mozdani udar bude hospitaliziran u roku od tri sata da uz neku najnoviju terapiju posljedice ne mogu ostati.citao sam da se ta terapija provodi u banja luci i sarajevu,jer pisem iz bosne.ali problem je sto za tu terapiju nemaju pojma u zenici a moj tata pripada toj bolnici.njega je sada naravno strah od iduceg mozdanog udara i interesuje ga od cega se sastoji ta najnovija terapija i da li se taj medikament moze negdje kupiti!!bio bih vam veoma zahvalan na odgovoru.puno pozdrava iz bosne

    Odgovoreno: 25. 04. 2008.
    • Postovani,
      terapiju svakako treba pojacati ali ste to najbolje radi uz EEG kontrole. Predlazem da se iskljuci Tegretol a da se Lamictal povecava na 7 dana, pocev od tbl.Lamictal 50 1/2+0+1/2 7 dana, pa 1/2+0+1 7 dana, pa 1+0+1 gde moze ostati u zavisnosti od toga da li ima i dalje napade i koliko su
      cesti. Ne bi smeo da uzima nadalje tbl.Aminophyllin i caps.Oikamid jer snizavaju prag za epilepticne napade (samo napominjem). Novi lek je actilyse (jedan od proizvodjaca je Behringer) a postupak je tromboliza - razbijanje tromba. Znam da  su ga davale kolege iz Banjaluke. Postoji stroga selekcija za taj lek po indikacijama i terapijski prozor do 3h. Njegova cena u Srbiji je 900-1000 eura ali te troskove pokriva zdravstveno osiguranje za onoga koji ga ima. Osnovno je utvrditi uzrok nastajanja sloga (ako je preskakanje srca - absolutna aritmija treba dati i antikoagulantnu terapiju, ako su nestabilni plakovi sa suzenjima u krvnim sudovima vrata - karotide treba intervenisati sa stentom ili endarterektomijom ili pak, konzervativnom terapijom), jer tromboliza samo trenutno razbija tromb ali se na dalje traga za uzrokom tromba da se ne bi tromboza ponovila. Znaci otac treba da uradi CT mozga, dopler krvnih
      sudova vrata i laboratoriju sa krvnom slikom i lipidogramom ako vec nije, uz internisticki pregled pa se cujemo ili konsultujte neurologa u vasem
      mestu.