Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/517-859 Za zakazivanje telefonskim putem 063/517-859
  1. Pitanje broj: #2655

    Decko mi je imao jedan epilepticni napad u zivotu, sa 20-ak godina, kada  mu je umrla baka. Od tada je na EFTIL-u. Ne postoji u istoriji bolesti  njegove porodice. Da li postoji sansa da prestane sa konzumiranjem leka?  Da li se moze preneti na njegove potomke? Da li bi imalo uticaja na moju  eventualnu trudnocu?   Hvala unapred. S postovanjem,

    Odgovoreno: 28. 01. 2008.
    • Postovana,  razumem vasu zabrinutost. U principu terapija protiv epilepsije se ne  uvodi ako je neko imao samo jedan napad. Potrebna su vise napada i jasan  korelat na EEG koji govori za epilepsiju da bi se terapija uvela. Isto  tako prestaje se sa uzimanjem terapije (postepeno) ako neko nema cetiri  godina napade i ima uredan nalaz na EEG. Dalje, sto se tice vase brige o  planiranju porodice. Mora se utvrditi uzrok a samim tim i oblik  epilepsije. Ako ne postoji u porodici (mada se to nekad ne proveri  dovoljno) moze uzrok da bude povreda ili neki poremecaj na porodjaju ili  deciji fras usled visoke temperature u detinjstvu a u kasnijem zivotu  povreda glave ili jednostavno snizen prag za pojavu epilepsije potpomognut  raznim faktorima (alkoholna pica, psihoaktivne supstance i drugi lekovi,  stresovi, neuredan zivot i dr.). Znaci od oblika epilepsije zavisi moguca  naslednost i prenosenje. Preporucujem vam da uz vise podataka odete do  njegovog neurologa koji vam uz podatke o njegovoj bolesti i nalazima EEG  moze vise reci o tome.  Pozdrav