Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/517-859 Za zakazivanje telefonskim putem 063/517-859
  1. Pitanje broj: #2583

    Postovani doktore, Vec par godina osecam neprijatno trnjenje koje je u  poslednje vreme mnogo neprijatnije i izrazenije. Pocinje obicno nocu,  kada me probudi utrnulost u levoj ruci i osetim napetost ramenog pojasa  kao i tup bol ispod leve lopatice. Zatim osetim i trnjenje glave , a  kasnije isvih ekstremiteta. Ovo mi naravno ne dozvoljava da spavam, pa  se jako lose osecam. Traje par dana i prodje. Cini mi se da se javlja  na par dana pre menstrualnog ciklusa, kada sam i pojacano otecena.Do  sada sam uradila snimak vratnog dela kicme, CD krvnih sudova vrata, MR  glave i vrata i svi su nalazi u redu. EMG nalaz glasi: nije vidjena  znacajna denervacija. Pregledom nije dobijen F odgovor za n. peroneus  levo, dok je za n. radialis produzen. N. tibialis deformisanog izgleda,  snizene motornr brzine provodjenja. Nalaz u celini ukazuje na hronicnu  radikulopatiju c6 levi i l5 levo umereno teskog stepena uz  koincidentalni nalaz kompresije nerava u tarzalnom kanalu.Predlaze se !  fizikalna terapija. Napominjem da mi posle strucne fizikalne terpije  nije lakse, ali jeste posle setnje. Uzimam beviplex tablete povremeno i  preporucen mi je jedan aspirin dnevno. Inace sam 1961 godiste. Da li to  moze imati nekakve veze sa predmenopauzom ili stresom? Da li je  potrebno da uradim jos nesto od nalaza i koja je najbolja terapija  protiv nesnosnog trnjenja? Hvala   Ovo je bio moj prethodni mail , samo da Vas podsetim. U medjuvremenu sam  bila i kod kardiologa zbog ucestalih aritmija u poslednje vreme. On je  dosao do zakljucka iz celokupne dokumentacije da se radi o fibromialgiji  i da je najbolje da uvece izmem neki od blagih antidepresiva i po  potrebi analgetik. Koji bi ste antidepresiv Vi preporucili?  Hvala Vam na ekspresnom odgovoru

    Odgovoreno: 24. 01. 2008.

    • Postovana,  fibromialgija kao dijagnoza ne odgovara vasim tegobama i nalazu na  dijagnostickim metodama koje ste uradili, jer smatram da su vase tegobe  objektivne a ne subjektivne (deformitet kicme postoji). I dalje  preporucujem snimanje donje (lumbo sakralne kicme) putem magnetne  rezonance uz terapiju koju sam vam savetovao. Ja ne znam da li ste vi u  depresiji da bi uzimali antidepresive. Cak i da je tako oni ne uticu na  kicmeni stub i njegove simptome a ni na aritmiju (koja je u vasim godinama  cesce posledica napetosti, stresa a manje depresije). Antidepresivi nemaju  miorelaksantno dejstvo za razliku od sedativa koji sam vam preporucio u  prethodnom odgovoru (tbl.Tetrazepam 1x1). Odluka je na vama.  Pozdrav