Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/517-859 Za zakazivanje telefonskim putem 063/517-859
  1. Pitanje broj: #2517

    Nalaz MR TOMOGRAFIJE:Interverbalni diskusi pokazuju znake degenerativne  desikacije od L2-3doL5-S1nivoa. Prisutno je suzenje kicmenog kanala od  L3-4 do L5-S1 nivoa.prisutni su retro korporalni osteofiti uz donje  potkrovne ploce L3,L4,L5 prsljenskog tela.Na L3-4 se vidi prisustvo  cirkularne protruzije diska i obostrane fasetne hiper trofije.Uoacava se  potiskivanje prednjeg aspekta duralne vrece i znacajno suzenje  lateralnih recesusa sa kompresivnim  efektom na oba L4 korena anteroposteriorni promer kicmenog kanala na  L3-4 pokazuje znake blagog suzenja.Na L4-5 se uocava prisustvo cetralne  protruzije diska(tvrdi disk),vise ekscentricne u desno sa potiskivanjem  prednjeg aspekta duralne vrece i ishodista desnog L5 korena obostrano je  prisutna izrazito teska fasetnoligamentarna hiper trofija uz znacajno  multifaktorijalno suzenje kicmenog kanala.Lateralni recesusi su  obostrano suzeni.Anteroposteriorni promer kicmenog kanala iznosi oko  8mm(apsolutna stenoza).Interverbalni forameni su obostrano suzeni u  regiji donjeg recesusa izrazenije sa leve strane na L5-S1 se vidi  prisustvo cirkularnog bubrenja diska superpniranog tvrdom protruzijom  paracentralno levo sa potiskivanjem istostranog S1  korena.Intervertebralni forameni su obostrano suzeni u regiji donjeg  recesusa.Prisutni su znaci izrazene obostrane fasetne hipertrofije. U  nadi da cete mi odgovoriti da li je potrbna operacija i gde je najbolje  izvrsiti ja vam se zahvaljujem na!  pomoci.

    Odgovoreno: 22. 01. 2008.

Komentari na pitanje: #2517

    • Poštovani, molim za mišljenje. Urađen je nalaz MR LS kičme. Načinjeni su T1W/T2W/fs sagitalni tomogrami lumbodakralnog segmenta od Th10 sakruma, STIR koronalni tomogrami i T2W transverzalni tomogrami L4-S1 segmenta. Održana lumbalna lordoza. Nema znakova frakture, dislokacije i infiltracije pršljenskih tela snimljenog segmenta. Conus medullaris nalazi se u visini L1 nivoa. U duralnoj vreći se ne vide patološke promene. Manja Šmorl hernija gornje terminalne ploče VL3. Na nivou L4-5 vidi se početno anularno bubrenje IV diska, uz održanu širinu spinalnog kanala. Desni IV foramen ekstraneuralno sužen, dok je intraforaminalno levo evidentan osteoradikularni kontakt sa levim L4 radiskom. Umerena fasetoligamentarna hipertrofija. Na nivou L4-S1 uočava se anularno bubrenje IV diska sa fisurom, uz održanu širinu spinalnog kanala. IV forameni ekstraneuralno suženi. Umerena fasetoligamentarna hipertrofija.

    • Postovani, Molim za misljenje ovog nalaza: l2-l3 ocuvana je visina iv diskusa sa fisurom anulus fibrozisa. Vidi se cirkularna protruzija sa impresijom duralne kese ciji je ap 10mm. Receusi su slobodni, neuralni forameni pocetno ekstraneuralno suzeni. l3-l4 potpuno isto kao prethodni nivo l4-l5 ocuvana je visina degenerativno izmenjenog iv diska, sa fisurom anulus fibrozisa u levom lateralnom aspektu. Vidi se cirkularna protruzija diskusa sa kompresijom duralne kese ciji je ap dijametar 9 mm. Lateralni receusi su suzeni sa disk-radikularnim kontaktom obostrano. Levi neuralni foramen je ekstraneuralno suzen, desni je slobodan. l5-s1 ocuvana je visina degenerativno izmenjenog iv diska. Prisutna je dorzomedijalna protruzija diska sa impresijom duralne kese ap dijametar 10 mm. U lateralnom receusu vidi se kompresija iv diskusa na odstup s1 radiksa desno. Neuralni forameni su ekstraneuralno suzeni. Ispravljena je lumbalna lordoza. Prisutne promene u vidu rubnih osteofita, schmorlovih hernija, faset artroze i desikacije iv diskusa. Spinalni kanal nije suzen. Conus medullaris se nalazi u visini th12. U duralnoj vreci nema patoloskih promena. Zakljucak: osteodegenerativne promene, polidiskopatija.

    • Postovana, imam polidiskopatiju sa spomdilozom lumbalnw kicme uz izrazwnu fasetnu ligamentarnu atrofiju, najizrazeniju na L 3 i L 4 nivou i multi multifaktorijalno apsolutnom stenozom spinalnog kanala. Imam 62 godine. Nezmam sta dalje da radim, da i je potrebna operacija, ili fizikalna terapija. S postovanjem, Andjelka

    • Nalaz mr tomografije: zaključak: u moždanom parenhimu, desno supratentorijalno, paraventrikularno, u bijeloj masi, manja ožiljna lezija promjera oko 6 mm. Kao nus nalaz upalne promjene svenoidalnih sinusa. Zanima me šta je to. O čemu se radi jer imam glavobolje na desnoj strani?