Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/517-859 Za zakazivanje telefonskim putem 063/517-859
  1. Pitanje broj: #2516

    Molim Vas da mi pojasnite pojam-lumbalna punkcija,i da ma kazete kod  kojih se bolesti radi,za sta je bitna,i najvaznije detalje?

    Odgovoreno: 22. 01. 2008.

    • Postovana,  lumbalna punkcija je, prosto receno vadjenje likvora u dijagnosticke i  terapijske svrhe ubodom igle u slabinski deo kicme. U Neurologiji se  uglavnom koristi za dokazivanje zapaljenja mozga, multiple skleroze i  kompresivnih oboljenja kicme. Redje, mada jos uvek, se koristi i za  dokazivanje subarahnoidalne hemoragije. Ponekad sluzi i za davanje  terapije. U narodu postoji strah od nje ali ona nije opasna, kratko traje  i boli malo vise od obicne inekcije, a u nekim stanjima je vrlo bitna i  presudna za postavljanje dijagnoze.  Pozdrav

Komentari na pitanje: #2516

    • Interesuje me da li kada se vadi likvor vezano za meningitis nakon izvrsene punkcije boli par dana glava i kicma i ima se mucnina. S obzirom da je radjena punkcija vec 4 puta i da prva tri puta nije bila reakcija ovakva interesuje me da li to nesto govori o stanju u organizmu. (konkretno vezano za meningitis) unaprijed hvala