Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/517-859 Za zakazivanje telefonskim putem 063/517-859
  1. Pitanje broj: #2427

    Postovani,   Supruga mi je imala ishemijski mozdani udar 21.12.2007. godine. Leva  strana je bila oduzeta samo par sati i nakon toga se polako pocela  vracati. Trenutno je na fizikalnoj terapiji, samostalno hoda, sve u  svemu napreduje. Nije pusac, nije seceras, ima 30 godina, ima 10-tak  kilograma viska. Uocili su joj stenozu krvnog suda, mislim u vratu, ali  se doktori nisu oko toka puno uzbudili kao da nije velika stenoza.  Doktori cak daju velike sanse da je kod supruge mozdani udar ustvari  postporodajna komplikacija, tj. da je tromb nastao na porodu.   Moja pitanja glase:   Kakva je mogucnost da se desi ponovni mozdani udar (supruga ima izrazito  veliki strah od toga?   Da li su konstantne glavobolje u supruge koje su se pojavile uzimanjem  Plavixa (klopidogrela) nuspojave tog lijeka i da li ce glavobolje  vremenom prestati?   Hvala unaprijed.

    Odgovoreno: 17. 01. 2008.

    • Postovani,  trudnoca jeste rizik faktor za pojavu tromboze, ali ne kod svih sto znaci  da to treba ispitati. Postoje sanse da se ponovo desi ishemijski udar i to  u duplo vecoj verovatnoci zbog prethodnog sloga. Vasa supruga je bila  kandidat za tromboliticnu terapiju, pojavio se novi lek koji razbija tromb  ali dobro je da se i bez njega dobro zavrsilo (ne znam gde zivite jer se  taj lek daje samo u jedinicama za mozdani udar koje postoje u vecim  gradovima). Obavezno mora da uradi laboratorijsku obradu za mlade  vaskularce (testovi na trombofilije i antifosfolipidni sindrom), faktore  agregacije trombocita, dopler krvnih sudova vrata (shvatio sam da je vec  uradila zbog opisa stenoze u vratnim krvnim sudovima), MRI mozga sa  angiografijom, kardioloski pregled sa ultrazvukom srca. Od ovih nalaza  zavisi koju ce terapiju dalje uzimati: antiagregacionu (tbl.Plavix, Andol,  Ticlodix i dr.) ili antikoagulantnu terapiju. Retko se javlja glavobolja  kod tbl.Plavix. Uradite ovo sto sam vam napisao sto pre, jer cemo  otkrivanjem uzroka odrediti najbolju terapiju i time spreciti eventualni  novi slog. Niste mi napisali njen lipidni status (holesterol i  trigliceridi) ali bez obzira uz Plavix moze da uzima i tbl.Zocor 20 1  uvece (lek iz grupe statina podgrupa Simvastatin), tbl.Vit C 1000 1x1 i  tbl.Mg 150mg 2x1. Javite se sa nalazima.