Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/517-859 Za zakazivanje telefonskim putem 063/517-859
  1. Pitanje broj: #2325

    Dobar dan Doktore! Moj problem je sledeci: godiste sam `79 i zadnje  4.godine imam bol u predelu ledja takozvani lumbalni deo. Bol je jaceg  intenziteta u levoj nego u desnoj strani. Zimi je vise prisutan nego u  letnjem periodu gde ga dosta slabije osecam. Kada se u toku leta malo  opteretim fizickim radovima taj isti bol bude jacine kao da je zimski  period. Inace od svoje 10-te godine aktivno sam se bavio sportom fudbal,  karate, dzudo, a ova poslednja 2 sam imao kao obavezan predmet u  skolskom gradivu srednje skole i intenzivnije sam radio.  Sa 17 godina poceo sam da radim vezbe snage konkretno teretana pa  sve do svoje 25-te godine gde sam i naglo prekinuo iz razloga sa kojim  sada ne bih zeleo da vas zamaram. Takodje dosta vremena sam provodio u  sluzbenom autu.  Odlaskom kod neurologa i pregledom istog dosao je do zakljucka da je  sve OK (ne trne noga, refleksi dobri, bol se ne spusta niz nogu itd).  Taj isti bol se poceo javljati kada sam prestao sa svim treninzima. U  zadnje 3 godine sam na terapijama (parafin, vakum, reganov vezbe i  elektro masaza utrljavanjem fastum gela).  Ali, kada sam uradio EMG zakljucak lekara je sledeci: pregledom  registrovani denervacioni potencijali tipa fibrilacija i fascikulacija i  manjoj kolicini u m.EDB sin. AMP neurogeno izmenjeni po tipu  proksimalnije neurogene lezije uz lakse redukovan inervacioni uzorak u  m.EDB sin i m.abd. hall. sin. ENeG pregledom dobijene uredne terminalne  latence i motorne brzine provodjenja. EMNeG nalaz ukazuje na hronicnu  radikulopatiju L5-S1 levo lakseg stepena sa slabije izrazenim znacima  aktuelnog aksonskog trpljenja korena L5.  Inace imam anatomski jastuk i tvrd dusek. Kada legnem na ledja i od  glave do stomaka se okrenem na jednu,a od stomaka do pete na drugu  stranu u predelu lumbalnog dela cuje se pucketanje kao kad pucketate  prstima sake. To inace radim (ne cesto) samo kada imam jak bol. Mnogo mi  prija masaza i setnja, ali ne mogu duze od sat vremena da stojim u  jednom mestu. Sta raditi da se bol ukloni???  Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 11. 01. 2008.
    • Postovani,  to sto bol ostaje u kicmi a ne silazi niz nogu ne znaci da je sve u redu.  Morate da uradite MRI LS kicme (eventualno CT kicme L4-L5, L5-S1 mada  zraci), doduse trebalo je i do sad uraditi pre EMNG i vezbi. Sigurno je u  pitanju discus hernija ali se ne zna kakva, koliko ih ima i koliko se  smete opteretiti vezbama. Desavalo se da sa neizdoziranim, neumerenim  vezbama pacijenti pogorsaju stanje i budu duze vreme nepokretni u krevetu  ili imaju druge komplikacije. Kicma se ne moze izleciti vec samo zaleciti.  Javite se sa nalazima a do tada za ublazavanje bola koristite tbl.Movalis  7,5mg 2x1 (ako ne pomaze onda i od 15mg), drag.Beviplex 3x1,  tbl.Tetrazepam 1x1. Po snimanju ce se razmotriti mogucnosti daljeg  lecenja.  Pozdrav