Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/517-859 Za zakazivanje telefonskim putem 063/517-859
  1. Pitanje broj: #2215

    Postovani doktore,moj otac na dana pregleda ustanovljeno mu je  Hemiparesis lat.dex.Napravljen mu je CT i naod tog trenutka je bio  uredan.Do kraja dana ,bolest je presla u Hemiplegija lat.dex.Ordinirana  terapija je:sol.Manitol 125ml. x 2 (3 dana),sol.Dextrosa 350 ml.  x2,Amp.Oikamid 1g.x 2.Amp.Trental x2,Amp.Instenon x2,Amp.Analgin  5ml.x2,amp.C + B6 x 2.Dali je terapija trebala biti promeljena ili jaca  ,jer sada desna ruka i noga su nepokretne.I trebalo li je jos nesto  uzimati,a i tenzija mu je nestabilna 190/120 pa nize,pa opet visok(nije  ranije koristio nikakve lekove)a sada uzima tabl.Enap 1 dnevno 20  mg..jednu tabletu Lasix,Amlopin 10 mg.Sada je tek 6 dan,sta da  radimo?Unapred Vam zahvahjujem.

    Odgovoreno: 03. 01. 2008.
    • Postovana,  CT mozga je bio uredan jer je rano uradjen i to je bio "slog u razvoju",  zato se kasnije pogorsao u oduzetost. Vas otac je tog dana bio kandidat za  tromboliticku terapiju (fibrinoliticka, lek Actilyse), samo ne znam da li  je ona pocela da se daje u Makedoniji. Sada, nakon 6 dana, ostaje mu  terapija koju prima uz obavezni pocetak rehabilitacije. Sa ove pozicije  nezahvalno je mesati se u terapiju, ali uz terapiju treba uraditi  kontrolni CT mozga (ili magnetna rezonanca), dopler krvnih sudova vrata i  kardioloski pregled (eventualno eho srca) radi odredjivanja aktuelne  situacije i odredjivanja porekla tromba. Po najnovijim svetskim vodicima  za mozdani udar, ne daje se Sol.Manitoli, Sol.Dextrosa, ne znam zasto  istovremeno Trental i Instenon, zasto amp.Analgin sto ne znaci da to steti  ali mnogo i ne koristi. Najbitnija je sada antiagregaciona terapija  (tbl.Aspirin protect 100 1x1 na primer) uz antihipertenzivnu terapiju i  zavisno od laboratorijskog nalaza (holesterol, trigliceridi) i nalaza na  dopleru krvnih sudova vrata lek iz grupe statina - simvastatin (lek Zocor  20mg 1 uvece). Ako ima na srcu nalaz absolutne aritmije a na kontrolnom  skeneru manji slog u obzir dolazi i antikoagulantna terapija, sto treba da  vidite sa vasim kardiolozima i neurolozima. Javite se sa novim nalazima.  Pozdrav

Komentari na pitanje: #2215

    • hemiparesis 30. 09. 2009.

      Ja imam hemiparesis u naodu, ruka, noga i govor su mi bile uhvateni, noga se oporavila delumno, skoro se ne razlikuje od drugata, no imam mal problem so govor, jel moze nekako da se opravi skroz, da mogu da govorim cisto, cesto mi se desava kada sam vozbudena i ne mogu cisto da govorim nego dtkam, a ruka isto tako, imam spazam, posebno spazam mi se uvecava pri ljudi, kada se vozbudem, i kada mi je sram, jel neko se razume od ovo?