Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/517-859 Za zakazivanje telefonskim putem 063/517-859
  1. Pitanje broj: #1967

    Poštovanje,     Imam nekoliko pitanja u vezi epilepsije koju ima moj muz.Najprije da Vam   objasnim povijest bolesti.   Bolest se javila prije nekih 7-8 godina i na pocetku je imao par napada   svakih 3-4 mjeseca.Zajedno smo 5 godina i u tih 5 godina nije imao nijedan   napad.(tokom zadnjih 8 godina je na terapiji Phemitona i Phenobarbitona -   jednu uzima pola, drugu cijelu svaku noc). Prije su se napadi javljali   tokom   sna i to najcesce ako se probudi i ustane između 2-6. Kako sam vec rekla   nije imao napad punih 5 godina, sve do neku noc kada su nas iz sna prenuli   (greskom) policajci u 3 ujutro. On je ustao,razgovarao s njima, vratio se   u   krevet (s tim da smo se oboje JAKO UPLASILI otkud policija u ta doba),   poceo   razgovarati sa mnom, i odjednom mu se pogled zaledio, i napad je poceo.   Misici mu se grce, oci zatvorene i nije svjestan napada niti se iceg   sjeca.Nakon napada sam zaspe, ali se za par minuta probudi i totalno je   dezorjentiran i bunca, ali ako je neko poznat s njim moze ga se smiriti.   Sebi dolazi potpuno za nekih pola sata.   Meni je to bilo prvi put da sam s njim kada se to desilo i moram priznati   da me jako potreslo,mada mu nisam pokazala i ostala sam pribrana tokom   cijelog napada.   E sad, ja svako jutro idem na posao i ono cega me jos vise strah od   ponovljenog napada jest sta ako se napad desi a on sam u kuci? Da li moze   doci do gusenja ako nema nikog da ga stavi u bocni polozaj ili ako se tako   dezorjentiran sam probudi!?   I inace da li mogu nekako utjecati da se smanje sanse za napad (sad ide   redovno spavati-u 1 navecer i spava do 10 ujutro).Inace je muzicar pa radi   samo vikendom, ili dali postoji neka hrana koju je preporucljivo da te   osobe   vise konzumiraju?     Ja Vas molim za sto raniji odgovor i da imate strpljenja za sve procitati   i sto opsirnije odgovoriti , jer sam jako zabrinuta otkad se to desilo,   cak   nisam nijednu nic u komadu spavala jer svaki njegov pokret u krevetu ja   provjeravam da li je sve u redu (naravno ne budeci njega).     Unaprijed Vam mnogo hvala

    Odgovoreno: 15. 12. 2007.
    •  Postovana,  najpre treba uraditi kontrolni EEG i nivo prisutnosti leka u krvi , da bi se  odlucilo o daljoj terapiji. Sto se tice vaseg straha opravdan je, jer je epi  napad dramatican po izgledu. Sa druge strane skoro se niko nije ugusio u  toku napada ali postoji mogucnost povrede pri padu u zavisnosti gde se  desava. Osnovne greske su silom otvaranje ustiju prstima ili drugim  predmetima (strah od zapadanja jezika) i postavljanje u neadekvatne  polozaje. Kao sto ste rekli bitan je bocni polozaj i ako je na podu  podmetanje jastuka ili slicnog pod glavu zbog trzajeva. Takav pacijent treba  da legne do 00:00h, da ima redovne obroke (manje je bitno sta jede) i da  gleda TV uvek sa dodatnom svetloscu (lampa i dr.). Fizicka aktivnost  takodje, moze dovesti do napada zbog hiperventilacije, kao i konzumacija  alkoholnih pica. To je ukratko. Postoji dosta literature o epilepsiji ali  vam moram reci da ima puno vrsta i podvrsta epi napada prema cemu se i  terapija razlikuje. Aktuelno se ide ka postepenom iskljucivanju  tbl.Phenobarbiton i istovremenom uvodjenju drugog antiepileptika.  Konsultujte njegovog neurologa - epileptologa sa prethodno pomenutim  nalazima.  Pozdrav