Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/517-859 Za zakazivanje telefonskim putem 063/517-859
  1. Pitanje broj: #1753

    Ima bih nekoliko pitanja na koje ce te mi nadam se odgovoriti a radi se o   slijedecem; 29 mi je godina ali na zalost vec imam malo povisenu masnocu u   krvi napr. Holesterol mi je 7,7 a granica je 6,1 i utvrdeno mi je da imam   jaku krvnu sliku pa su mi preporucili da pijem Aspirin Protec 100 pa me   interesuje osim toga i naravno zdrave ishrane sta mogu licno poduzeti da   poboljsam trenutacno stanje, zatim koliko dugo i cesto koristiti Aspirin   100   i da li priliko uzimanja Aspirina moram obratiti paznju na ishranu,   alkohol,   itd.

    Odgovoreno: 23. 11. 2007.
    • Postovani,  osim vrednosti ukupnog holesterola niste mi naveli njegove vrednosti  njegovih frakcija: HDL - dobar holesterol i LDL - los holesterol i njihov  odnos, kao i vrednosti triglicerida (TG). Samo dijetom se moze uticati na  steceni poremecaj metabolizma lipida, ali kod urodjenog (ako ga imate ili  naslednog od roditelja) potrebna je terapija.U principu prema vrednosti  ukupnog holesterola koju ste naveli (7,7) mozete krenuti sa higijensko  dijetetskim rezimom (dijeta od strane dijetologa - nutricioniste ili kod  lekara opste prakse u vidu reklama od raznih farmaceutskih kuca, vise  kretanja, sportska aktivnost). Treba uraditi i jetrine probe (AST, ALT, LDH,  GGT) pre uvodjenja terapije jer lekovi za "masnocu" - statini mogu uticati u  negativnom smislu na jetrinu funkciju. Sto se tice Aspirina 100 on se uzima  jednom dnevno (najbolje posle vecere) i mozete ga uzimati dozivotno sto je i  preporucljivo (i iz preventivnih razloga) ako ne postoje kontraindikacije  alergijske prirode ili hematoloske. Na njega ne utice ishrana, ni alkoholna  pica tako da je u tom smislu bezbedan.  Pozdrav  P.S. ako ne nadjete dijetu javite se poslacu vam je u odgovoru.