Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460
  1. Pitanje broj: #14426

    Imam Hornerov sindrom, pre godinu dana dijagnistokovan. Želela bih više znati o tom sindromu i lečenju, kao i mogućim komplilacijama.

    Odgovoreno: 08. 11. 2008.
    • Postovana, Hornerov sindrom može biti posledica: lezije primarnog neurona, sloga, tumora mozga, traume brahijalnog pleksusa, Pancoast tumora, infekcije vrha pluca, lezije postganglijskog neurona, disekcije karotidne arterije, migrene, neoplazme srednje lobanjske jame. Moze biti udruzen sa lezijama u hipotalamusu, meduli oblongati, demijelinizacijom i dr. Sastoji se iz ptoze (spusten kapak) zbog slabosti glatkog misica podizaca gornjeg ocnog kapka-m. tarsalisa, mioze (suzena zenica) zbog prevage parasimpatikusa oka, enoftalmusa (udubljeno oko) i crvenila i anhidroze (nemogucnost znojenja) lica. Lecenje zavisi od samog uzroka nastanka ovog sindroma. U mnogim slucajevima jos uvek nema efektne terapije. Cilj jeste lecenje ili uklanjanje procesa koji je uzrok. Npr. hirursko lecenje se sprovodi kod aneurizme ili disekcije karotidne arterije. Pozdrav