Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460
  1. Syncopa et collapsus uputna dijagnoza r55

    Pitanje broj: #14194

    Pozdravljam,
    pitao bih šta znači, prevedeno sa latinskog sledeći nalaz: uputna dijagnoza r55/syncopa et collapsus .

    CT glave i vrata bez kontrastnih sredstava nalaz: ct pregled endokrinijuma nativno: subarahnoidni prostori konveksiteta i baze su urednog volumena. Komorni sistem i bazalne cisterne su urednog volumena u mediosagitalnoj ravni. U cerebulumu u d. hemisferi dve manje hipodenzne aree kao i u temporalnom lobusu desno. Postoje umerene reduktivne promene kortikalno. Ishemio focalis cerebelli hemispherii dex. st. post. infarcus lacunaris cerbri lobi temporalis dex. atrophia cerebri corticalis diffusa gr.medii. Godine pacijenta 65.

    Voleo bih imati kraći opis i šta kako dalje, naravno odgovor Vas ne obavezuje ni na koji način, pa bi detalji bili poželjni.
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 03. 11. 2008.
    • Poštovani,
      to znači kriza svesti (gubitak svesti) ili sinkopalnog ili kolapsnog porekla. Radi se, na osnovu CT mozga, o manjim "šlogićima" u malom mozgu i slepoočnom režnju mozga. Ne znam Vaš neurološki nalaz, koje su Vaše tegobe da bih Vam više rekao o tome šta dalje. Uradite dopler krvnih sudova vrata i po mogućstvu MR mozga koja je preciznija od CT mozga. Javite se sa odgovorima i nalazima, pa ću biti precizniji. Pozdrav

Komentari na pitanje: #14194

    • Detete ima 18 god uradili smoo eeg glave .eeg zapis je nespepeceficno levo TPO a granicno specifino izmenjeno desno uradili smo Mr pregled endokranijuma ukazuje da je mozdani parenhim bez vidljivi patoloskih intezizeza signala u morfoloskim granicama i nosili smk holter srca na dvadesetvorocasovnom ekgholteru zabelezena su 129246 srcani ciklusa prosecne fr90/min,,,min50/min ,max185/minu formi kratkog PSVT sve vreme se registruje sinusni ritam,bez poremecaja ritma i sporovodjenja nisu zabelezene pauze duze od dve sekund e od kardiologa dobila je propranolol a od neurologa bio je AEt zanida ali to nema pa dali su ovo lyvam.nalgesin,,citra mag