Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460
  1. Pitanje broj: #13674

    Moja dijagnoza je dg: post abris fraktura procesus spinoizis c7 distonija en vegetas psihoorganikom sindrom sun traumski psyh. NEUROLOŠKI STATUS: aktivnite dvizenja na dvete race gi izeveduva so namalena berzina i spretnost .postoi hipotonia na podlakticite.grubata motorna sila e namalena na dvete race..sensibilitet dava podatok za ispad na povorsnijot sensibilitet na dvete saki probite na isteganje se pozitivni na dvete race .bolka na perkusija na vratot. bolka pri fleksija na vratot REFLEKSI tativnite refleksi se snizeni na dvete race.patoloski refleksi nema....zaklucok emg naodot odi vo prilog na xronicna parcijalna radikularna lezija .spored karakteristikite na registriranite promeni lezijata e na nivo na c8 korenite obestrano i th1 korenot desno. promenite se poznacajni na desnata raka ..... dragi doktore ja zelim da znam sta moze samnom se uciniti dali je potrebno nesto da se radi ili ja treba da se naviknujem na bolovi ....imam bolka uvjek pecee dvizenjata mi se ograniceni vertoglavica glava pozadi mije mutna racete mi se zdrvuvat nekad ima jedan jaki udar u vratot nakratko 1 sek ili 2 ne pamtim nista mi brise se secavanje onda kad lezim na gerb sere mi cuka jacee sta moze da to bude zelim vasu Mislenje

    Odgovoreno: 27. 10. 2008.
    • Poštovani,
      situacija mi je jasna, ali zbog preciznosti treba da uradite MR vratne kičme ako već niste. Do tada preporučujem terapiju tbl.Rantudil forte 2x1, tbl.Mydocalm 3x1 i tegobe će biti značajno manje. Nije loše da kada uradite MR to vidi i neurohirurg, a javite nalaz i meni, pa da se dogovorimo za dalje.