Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460
  1. Pitanje broj: #13496

    Poštovani,
    javljam se ponovo u vezi moje drugarice koja ima lupus. Napisali ste mi da Vam kažem kakav joj je pritisak i lab. Pritisak je uglavnom povišen (pije lek concor), a laboratorija je u redu, osim sedimentacije koja je trenutno 30, a ide i do 100. Imala je šlog na mozgu koji je saniran i ubrzo posle emboliju pluća. S obzirom na njenu bolest koja trenutno napreduje i napada, kakve su prognoze i da li može da planira trudnoću?

    Odgovoreno: 26. 10. 2008.
    • Postovana, sedimentacija do 100 govori o velikoj upali, da nije tu prisutno jos nesto osim lupusa, kakav je CRP i leukociti (WBC)? Kakav je skrinig koagulacije sa D dimerom? Treba proveriti krvne sudove noge koja je slabija zbog sloga jer je odatle posao embolus i napravio plucnu emboliju. O prognozama ne mogu davam pricam jer situaciju samo povrsno poznajem (nemam nalaze u vezi sa slogom i ostale) a za trudnocu nisam siguran u ispravnost odluke jer trudnoca dodatno smanjuje imunitet majci a dodatno je protrombotsko stanje gde se mogu javiti novi embolusi i trombi. Ne predlazem trudnocu dok se ne sanira zdavstveno stanje. Verujem da ce isto reci i reumatolog i ginekolog. Pozdrav