Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460
  1. Pitanje broj: #12767

    Moje dete boluje od spinalne mišićne atrofije tip 2. O toj bolesti već dosta znam, ali sam pročitala da može i da se spontano zaustavi.
    Mene interesuje kako do toga dolazi, šta je uzrok.

    Odgovoreno: 15. 10. 2008.
    • Poštovana,
      spinalna mišićna atrofija uopšte spada u grupu naslednih oboljenja. Tip 2 spada u grupu autozomalnih recesivnih progresivnih mišićnih atrofija. Progresivne spinalne mišićne atrofije su prema sadašnjim saznanjima lokalizovane na hromozomu 5. Javljaju se u dečijem i mladom uzrastu, ređe u zrelom dobu. Razlikuju se 3 stepena težine: tip 1, 2 i 3. Kod tipa 2 se klinički simptomi pokazuju značajno kasnije. Posle naučenog sedenja, ponekad i stajanja, dolazi do motoričke slabosti i po pravilu, mada ima izuzetaka već u dečijem uzrastu vodi u invalidska kolica. Prognoza kod ovog tipa oboljenja je izuzetno različita i zavisi od toga kada i da li će doći do disajnih smetnji.