Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460
  1. Pitanje broj: #10811

    Dragi doktore,
    od malih nogu tj. od '83 bolujem od bolesti koja je kategorizovana kao epilepsija. U početku su napadi bili mali, trajali su nekoliko sekundi. Pogled mi je bio staklast, a sve sam mogla čuti i videti, ali nisam mogla da govorim. Upućena sam na bolničko ispitivanje. U toku boravka opservirani su napadi koji su bili fokalnog karaktera, levostrani, praćeni strahom. Urađen je EEG u nekoliko navrata koji pokazuje usporenje za vreme HVa desno frontotemporalno-centralno, sa tendencom specifičnih grafo elemenata u nekoliko navrata iznad desne hemisfere. Urađen je i CTC koji i pored žarišne atrofije sa desne strane pored zida temporalne kosti pokazuje i nepravilno cistično rasvetljenje, prečnika oko 24mm, a vrednosti gušćeg sadržaja od likvora. Poslata sam neurohirurgu na dalji tretman sa mišljenjem da se izvrši odstranjivanje. U tom periodu od terepije sam uzimala Phenobarbiton 0,1 uveče i tab. Gabimetal 2 puta po 1. Neurohirurgu sam se javila '90 na klinici u Beogradu gde sam i operisana od strane prof.dr.Ivana Ribarića. Sa klinike sam otpuštena kući sa th.Difetoin 1+0+1, Phenobarbiton 1/2+0+1, Tegretol 1+0+1. Ali i posle svega što sam prošla situacija je ostala skoro ista, napada je bilo i dalje. Sa godinama su mi i menjani lekovi, ni sama neznam šta sve nisam pila. Danas sam žena koja ima dva zdrava prelepa dečaka, ali problem je i dalje isti. Teško mi je kada me deca vide u tom stanju, jer oni nisu mali. Ja znam da je ova bolest neizlečiva ali samo želim da mi se situacija poboljša koliko može. Moji napadi su sada malo sveli na neku normalu ali da li postoje veće šanse i drugi lekovi da mi bude bolje. Skoro mi je urađen MR pregled endokranijuma na kome se vidi frontalno desno prisutna arahnoidna cista vel.2,63x2,19x4,18mm (II,ap i cc dijametar). Cista nema ekspanzivni karakter. Prisutna glioza korteksa u okolini ciste. Nema perifokalnog edema. Sela i hipofiza su uredni. Cerebelopontini uglovi uredni. Zaključak je bio: ARAHNOIDNA CISTA FRONTALNO DESNO. PANSINUSITIS. Trenutno od lekova koristim: Eftil R 500mg1/2+0+1/2, Lamiktal 100mg 2 uveče i Rivotril 2mg1/4+0+1/2 (oko 18h)+1/2(oko23h). Molim Vas ako mislite da imate neko bolje rešenje, bolji lek ili bilo šta što bi mi pomoglo da ublažim svoje stanje javite mi.
    Unapred zahvalna Danijela.
    Pozdrav.

    Odgovoreno: 13. 09. 2008.
    • Poštovana,
      ne znam da li je nalaz EEG koji ste napisali od skoro ili je od ranije. Treba ponoviti EEG. Terapija vam je obimna, ali još uvek nedovoljna. Nije lako sa ove distance određivati terapiju, a mozda i neozbiljno. Ako ste iz Beograda javite se doc. dr Sokiću sa Instituta za neurologiju u Beogradu.