Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460
  1. Pitanje broj: #10567

    Molim za Vaš savet i mišljenje. Pre 6 godina (tada sam imala 22), sam osetila 'pečenje' u butinama (prednja str.) , obostrano, simetrično. I u naporu, a naročito u miru, trajalo je oko mesec dana. Urađen je EMG, koji je ukazao na produženje distalnih latenci (naročito N.peroneusa) i granične brzine provođenja, sa Dg mešovite polineuropatije. Vođena sam kao PNP uzrokovana anemijom (blago sniženi parametri RBC, Hgb), B12 i Folna uredni. Nakon 2 god. tegobe su počele u proleće i proširile su se i na potkolenice (spoljašnja str.), trajale su oko mesec i po dana i pojavile su se i na jesen, na oko pola meseca. Pre dve godine su počele da me peku i ruke (EMG ruku: b.o., EMG nogu nekad diskretno bolji, nekad diskretno lošiji, spoljašnja strana podlaktica i nadlaktica, takođe proleće i jesen, ali traje sve duže, tegobe su intenzivnije, pečenje, bridenje, bolovi, težina i subj. osećaj slabosti. Tegobe počinju osećajem iznenadne težine, potom nastupa pečenje, potom osećaj slabosti. Šake i stopala uglavnom b.o., ponekad bridenje i mravinjanje u prstima stopala. U dva navrata sam bila subfebrilna. Ranije mi je prijalo da se krećem i zamaskiram tgb, sada mi više prija mirovanje. Nekad me celu noć peče, a nekad tegobe počinju ujutru, kad se pokrenem. Bolujem od Hashimoto thyreoiditisa, hormoni u granicama. ANA su + par godina unazad, na zadnjem pregledu-. Ostali nalazi krvi uredni. Rađeni su i suspektni virusi. Tegobe se pogoršavaju nakon fiz. akt. i ako su već prisutne, nakon vruće kupke i naročito kad počnu menstrualni bolovi, nekad me peku samo butine, do prestanka mestrualnih bolova, a nekad i ruke i noge, onda traje kao pravi šub, mesec i više. Mišljenje jednog neurologa je da treba dalja dijagnostika u pravcu CIDP.., a drugog da su navedena odstupanja na EMG-u u diskrepanci sa kliničkim nalazom, koji je uredan. ( i njihovi EMG nalazi su u diskrepanci). Inače okrajci ekstr. su mi stalno hladni. Ove godine tegobe su počele u martu (noge+ruke) i trajale sa prekidima do polovine juna, da bi počele ponovo početkom septembra. Dešava se da pre putovanja na odmor imam tegobe, na odmoru nemam, dan po povratku opet počnu, a nekad ne prestanu ni tamo. Sve u svemu, nema nekog pravila i u dilemi sam da li da idem na invazivnu dijagnostiku i u strahu da će se tegobe nastaviti ili čak pogoršati. Unapred hvala.